„Miłosierdzie to miłość pochylająca się nad tym, kto potrzebuje pomocy. Całe nasze życie jest wołaniem o zbawienie, czyli o tę pomoc, którą daje tylko Bóg” – napisał przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski bp Wiesław Szlachetka w Słowie na Niedzielę Miłosierdzia, która w tym roku przypada 27 kwietnia.
źródło: BP KEP | kwiecień 2025 |fot. BP KEP
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Bp Szlachetka przypomniał, iż Niedziela Miłosierdzia rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia i jest jednocześnie świętem patronalnym Caritas. „Miłosierdzie to miłość pochylająca się nad tym, kto potrzebuje pomocy. Całe nasze życie jest wołaniem o zbawienie, czyli o tę pomoc, którą daje tylko Bóg. Dlatego wszyscy potrzebujemy Bożego miłosierdzia, a doświadczając go jesteśmy zaproszeni, abyśmy i my byli miłosierni” – czytamy w Słowie.
Hierarcha podkreślił, iż „Boże miłosierdzie to dar i zadanie”. „Tym darem Bożego miłosierdzia jest zbawienie, czyli odkupienie naszych win i życie wieczne, życie w obfitości, które ukazało się w zmartwychwstałym Panu, przynoszącym pokój” – zaznaczył. Dodał, iż na dar Bożego miłosierdzia składa się: nowe życie, radość, pokój, wiara, możliwość zyskania odpuszczenia grzechów. Z kolei nawiązując do zadań wynikających z otrzymanego daru Bożego miłosierdzia, bp Szlachetka wyjaśnił, iż być miłosiernym „to najpierw dawać świadectwo o otrzymanym darze Bożego miłosierdzia”, „to także przebaczać swoim winowajcom” oraz „troszczyć się o taką wiarę, by przez nasze ręce Bóg mógł czynić znaki i cuda”.
Przewodniczący Komisji Charytatywnej zwrócił uwagę, iż w sposób szczególny zadania te podejmuje Caritas, największa w Polsce organizacja charytatywna prowadzona przez Kościół katolicki od ponad 35 lat. „Swoją cichą, codzienną służbą, 19 tysięcy pracowników i ponad 70 tysięcy wolontariuszy z ogromnym oddaniem niesie pomoc bezdomnym, chorym, samotnym, starszym, migrantom i uchodźcom oraz wszystkim tym, którym zabrakło sił, by dźwigać ciężar życiowych trudności” – wskazał.
Bp Szlachetka zwrócił uwagę, iż ponad milion osób otaczanych jest regularną opieką przez 45 Caritas diecezjalnych prowadzących 1600 placówek, wśród których znajdują się m.in. świetlice, Domy Samotnej Matki wraz z Oknami Życia, jadłodajnie, schroniska, noclegownie, ośrodki rehabilitacyjne, warsztaty terapii zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami, świetlice socjoterapeutyczne i wychowawcze dla dzieci i młodzieży, Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze, rodzinne domy dziecka – tzw. Placówki Pieczy Zastępczej, Domy Pomocy Społecznej, hospicja.
Hierarcha podziękował wszystkim darczyńcom za ogromną życzliwość i ofiarność oraz za złożone ofiary na dzieła Caritas. Zbiórka przeprowadzana jest co roku w Niedzielę Miłosierdzia. Zarazem zaprosił całą wspólnotę Caritas, „wszystkich apostołów miłosierdzia”, na pielgrzymkę do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, 20 września br.