Bp. Chrząszcz – Szkaplerz to habit Maryi. To płaszcz Jej matczynej miłości

2 dni temu

– Szkaplerz to nie jest magiczny płaszczyk. Szkaplerz to habit Maryi. To Jej płaszcz matczynej miłości. To zaproszenie do życia w ciszy, w rozważaniu słowa, w miłości – mówił bp Robert Chrząszcz podczas odpustu i Dnia Jubileuszowego w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Podczas uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej w Sanktuarium karmelitów bosych w Czernej bp Robert Chrząszcz, krakowski biskup pomocniczy, wskazał, iż Karmel jest nie tylko górą, ale „symbolem drogi duchowej” prowadzącej do spotkania z Bogiem przez Maryję. Na początku świętowania przeor o. Kazimierz Franczak OCD przypomniał starożytną antyfonę „Pod Twoją obronę” – jedną z najstarszych modlitw do Matki Bożej – i zauważył, iż Kościół zwraca się w niej do Maryi jako Orędowniczki w codziennych potrzebach i Obrończyni wiary zaszczepionej przez Boga w naszych sercach, zachęcając, by w Roku Jubileuszowym papieża Franciszka na nowo odkrywać ufność i nadzieję wraz z Maryją. Powitał zebranych.

Nawiązując do czytania o Eliaszu, biskup pytał, ile w nas proroka, który ufa, a ile zniechęconego sługi wracającego „z niczym”, gdy brak natychmiastowych rezultatów.

„Karmel to szkoła modlitwy wytrwałej, szkoła cierpliwości. Kto trwa jak Eliasz na kolanach, zobaczy, iż Bóg odpowiada”

mówił, dodając, iż Bóg mógł zbawić świat w dowolny sposób, ale zechciał uczynić to z Maryją i Jej „fiat”.

Szczególne miejsce w homilii zajął szkaplerz. „To nie magiczny płaszczyk, ale habit Maryi, płaszcz matczynej miłości” – podkreślił bp Chrząszcz. Nie wolno traktować go jak ozdoby czy amuletu; trzeba go „nosić w sercu”. Świadome przyjęcie tego znaku wprowadza w duchowość szkaplerza – „prawdziwą szkołę Maryi”, podobną do duchowości różańca – i wpisuje się w jubileuszowe wezwanie do nadziei. Szkaplerz zaprasza do życia w ciszy, rozważaniu Słowa i miłości.

Kaznodzieja pytał o styl życia Maryi. Ewangelie ukazują Ją oddaną ludziom; „wziąć Ją do siebie” znaczy modlić się do Niej i żyć z Nią na co dzień. Odpust w Czernej „to nie folklor”, ale duchowy szczyt, w którym Bóg przez Maryję „rozlewa deszcz łaski”. Czas odnowienia przynależności do Maryi. Maryja uczy, iż największe cuda dzieją się w ciszy – a może przede wszystkim w ciszy – dlatego modlitwy mamy wypowiadać bez pośpiechu i rutyny, z pokorną świadomością słów, których nauczył nas Pan Jezus.

„Góra Karmel jest w sercu każdego, kto wybiera modlitwę, ciszę i słuchanie Słowa” – podsumował hierarcha.

„Karmel zaczyna się tam, gdzie Ty i ja powiemy Bogu przez Maryję: Oto ja, poślij mnie. Pociągnij nas Maryjo!”

bp. Robert Chrząszcz

Zwieńczeniem uroczystości była procesja eucharystyczna. Przed błogosławieństwem przeor podziękował zebranym i zaprosił na 27. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej w Sanktuarium w Czernej, które odbędzie się 19 lipca.

Zapraszamy do wysłuchania całego kazania biskupa Roberta Chrząszcza.

słowa kluczowe: Matka Boża Szkaplerzna Czerna; duchowość szkaplerza; Karmel szkoła modlitwy; homilia bp Roberta Chrząszcza; Rok Jubileuszowy Maryja; odpust w Sanktuarium Czerna

Idź do oryginalnego materiału