Podsumowanie XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów będzie tematem przewodnim 399. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się na Jasnej Górze w dniach 18-19 listopada.
Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Marczak zaznaczył, iż podsumowanie drugiej rzymskiej sesji Synodu o synodalności oraz w całości XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który odbywał się w latach 2021-2024, będzie wiodącym zagadnieniem 399. Zebrania Plenarnego KEP. Delegaci polskiego Episkopatu na Synod złożą biskupom relację z drugiej sesji synodalnej, omawiając najważniejsze kwestie, które pojawiły się podczas obrad zgromadzenia synodalnego, jakie miało miejsce od 2 do 27 października br. w Rzymie. Biskupi omówią również dokument końcowy Synodu – podkreślił bp Marczak.
PRZECZYTAJ>>> Koniec z wygodnictwem księży, rodziców i wszystkich wiernych. Czy synod rzeczywiście to zmieni?
Biskupi będą pracować w grupach roboczych
Kolejnym zagadnieniem, które biskupi podejmą w trakcie obrad, będzie podsumowanie zbiórki, jaką Caritas Polska przeprowadziła w parafiach na rzecz powodzian. W efekcie zbiórek pieniężnych przeprowadzonych w polskich parafiach w niedzielę 22 września br. oraz indywidualnych wpłat, Caritas Polska zebrała 75 mln złotych na pomoc dla powodzian. Środki te są wykorzystywane w długofalowym programie pomocy dla ofiar powodzi. Tak wielka solidarność Polaków z poszkodowanymi budzi ogromny szacunek i ufność, iż w naszym Narodzie można liczyć na wsparcie w obliczu katastrof i nieszczęść – przyznał bp Marczak.
Sekretarz Generalny Episkopatu zwrócił uwagę, iż biskupi będą także rozmawiać o metodologii pracy Zebrań Plenarnych. Obecne Zebranie Plenarne jest już drugim, podczas którego biskupi będą pracować w grupach roboczych. Ta metoda ma na celu głębsze przeanalizowanie aktualnych spraw i wyzwań stojących przed Kościołem w Polsce – zauważył. Dodał, iż biskupi podejmą także refleksję nad dokumentem Praedicate Evangelium, który wraz z reformą Kurii Rzymskiej przynosi nowe rozwiązania w relacjach Stolicy Apostolskiej z Konferencjami Biskupów.
ZOBACZ>>> Watykan i Microsoft zrealizują wspólny projekt! Papież Franciszek pochwalił inicjatywę
Spotkanie z osobami skrzywdzonymi i rekolekcje
Bp Marczak poinformował, iż bezpośrednio po zakończeniu obrad, biskupi spotkają się z przedstawicielami osób skrzywdzonych w Kościele. Będzie to spotkanie zamknięte.
Po zakończeniu obrad, 19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną w Sanktuarium na Jasnej Górze swoje doroczne rekolekcje. Nauki rekolekcyjne wygłosi o. prof. Jarosław Kupczak OP. Rekolekcje potrwają do 22 listopada.
BP KEP, KAI, pa/Stacja7
Źródło
atom