Biskup z Sosnowca był na Pol’and’Rock Festival u Jurka Owsiaka. „Zrobiłem rachunek sumienia”

news.5v.pl 1 miesiąc temu
  • Kościół wie, iż powinien być tam, gdzie jest człowiek — tak bp Wazny tłumaczy swoją obecność na 30. Pol’and’Rock Festival
  • Na festiwalu odbył dziesiątki rozmów. Jak wspomina, głównie młodzi ludzie przychodzili, żeby rozmawiać o swoich wyborach, rozterkach
  • Duchowny od kilku miesięcy pracuje w Sosnowcu. To diecezja, którą w ostatnich miesiącach, za czasów poprzedniego biskupa, wstrząsały skandale m.in. o podłożu seksualnym
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Pol’and’Rock Festival zgromadził tysiące młodych wiekiem i młodych duchem nie tylko z Polski, ale także z innych państw na całym świecie. Na 30. edycję imprezy wybrał się też bp Ważny.

– W czasie wakacji realizowane są różne wydarzenia. Ja byłem na Przystanku Jezus. Ta inicjatywa związana jest z tym, iż od wielu lat organizowany był Przystanek Woodstock. Teraz to się nazywa Pol’and’Rock Festival. Przyjeżdża mnóstwo młodych, nie tylko z Polski. A Kościół wie, iż powinien być tam, gdzie jest człowiek. Przystanek Jezus jest po to, aby ci, którzy szukają w swoim życiu, choćby nie wiedząc czego, zobaczyli, iż ktoś na nich czeka i chce z nimi rozmawiać. Odbywało się tam takie wieczorne spotkanie pod tytułem „Zagnij biskupa”. Pytali się mnie, czy się na to zgodzę. Byłem trochę niepewny, bo na początku usłyszałem „Zabij biskupa”. Zrobiłem rachunek sumienia, żal za grzechy i byłem gotowy – wspominał duchowny, cytowany przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To spotkanie stało się inspiracją do rozmowy w cztery oczy jednej z uczestniczek z hierarchą z Sosnowca. – Po tym spotkaniu podeszła do mnie pewna młoda dziewczyna i mówi: „Biskup to wie, po co żyje. A ja nie wiem, po co ja żyję”. To jest takie dobre pytanie. Jaki jest sens, jakie jest znaczenie i cel mojego życia, po co żyję. Dzisiaj wielu ludzi, nie tylko młodych, ma z tym kłopot. Zastanawiają się, jaki jest sens bycia tu na tym świecie. Czemu to ma służyć, co po mnie zostanie? Niektórzy choćby sobie takie pytań już nie zadają. Mimo iż czasem Kościół ich drażni, przypominając, iż trzeba się zastanowić – mówił biskup Ważny.

Pol’and’Rock Festival. Świat wrze i ślizga się z jednego kryzysu w drugi

Podobnych rozmów bp istotny odbył dziesiątki. Jak wspomina, głównie młodzi ludzie przychodzili, żeby rozmawiać o swoich wyborach, rozterkach. – Byli ludzie, także ci związani z Kościołem, którzy przyjechali tam ewangelizować. Niektórzy nie wiedzą, co mają robić w życiu. Mówią o swoich różnych pragnieniach, ale boją się podjąć decyzji. Nie mają odwagi. „Proszę księdza, chcę wyjść za mąż, ale w klatce w bloku, gdzie mieszkam, nie ma żadnego sakramentalnego małżeństwa. Ja nie wierzę, iż małżeństwo może się udać”. W młodych ludziach jest dużo lęku i pytań, czy jak ja to wybiorę, gdy za tym pójdę, czy się nie rozczaruję. Wiele młodych dziewczyn myśli o życiu zakonnym, ale ma kłopoty z wyborem i z podjęciem decyzji – oceniał hierarcha z Sosnowca.

Nowy biskup w Sosnowcu. „Diecezja jest stajnią Augiasza”

Papież Franciszek mianował w kwietniu nowego ordynariusza diecezji sosnowieckiej. Został nim bp Artur Ważny. W październiku ubiegłego roku Watykan przyjął rezygnację ówczesnego biskupa Grzegorza Kaszaka w związku z licznymi skandalami w diecezji. Jednym z nich była orgia seksualna na plebanii w Dąbrowie Górniczej. W nocy z 30 na 31 sierpnia 2023 r. w mieszkaniu należącym do parafii pw. NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej miało dojść do orgii seksualnej, która zakończyła się wizytą policji i pogotowia. Jeden z uczestników zasłabł, a kolejny, który wezwał numer alarmowy, został wyrzucony z mieszkania. Po interwencji służb okazało się, iż w mieszkaniu ks. Tomasza Z. leżał nagi, nieprzytomny mężczyzna. Jego życia nie udało się uratować.

Co wiemy o Pol’and’Rock Festival?

Pol’and’Rock Festival (wcześniej Przystanek Woodstock) to jeden z największych w Polsce i w Europie festiwali muzycznych, organizowany od 1995 roku przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako podziękowanie dla społeczeństwa za styczniowy Finał WOŚP. Festiwal jest darmowy i niebiletowany.

Po raz pierwszy festiwal odbył się w 1995 r. w Czymanowie nad jeziorem Żarnowieckim (obecne woj. pomorskie), kolejny odbył się w Szczecinie, na terenie aeroklubu w Dąbiu. Następnie do 2003 r. (oprócz „Dzikiego Przystanku Woodstock” w Lęborku w 2000 r.) odbywał się w Żarach, a od 2004 do 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą.

W 2020 r. ze względu na pandemię koronawirusa festiwal przyjął formułę online jako „Najpiękniejsza Domówka Świata”. W 2021 r. festiwal został zorganizowany na lotnisku Makowice-Płoty, a od 2022 r. odbywa się na terenie lotniska Czaplinek-Broczyno.

Idź do oryginalnego materiału