– Pokłon trzech króli w Betlejem to coś więcej niż zjawisko socjologiczne, kulturowe czy polityczne. Zarówno dla mędrców, którzy nie ustali w drodze, ale dotarli do Betlejem, jak i dla nas cieszących się łaską wiary, to sprawdzian naszego zaufania Bogu, który jest miłością – mówił w Uroczystość Objawienia Pańskiego Biskup Kielecki Jan Piotrowski podczas Mszy Świętej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
Święto Trzech Króli to także Dzień modlitwy i pomocy misjom. Eucharystia została odprawiona w kaplicy św. Józefa, gdzie znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej. W swojej homilii, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji nawiązał do ewangelicznej historii mędrców wędrujących do Nowonarodzonego Zbawiciela, będących symbolem nadziei.
– Podjęli trud, przynagleni racjonalnym odczytaniem znaku, bo na niebie ukazała się gwiazda, której dotąd nie widzieli na nieboskłonie. Wyszli z pragnieniem poznania Tego, który był im nieznany. Ale intuicja czy choćby uprzedzająca łaska wiary mówiła im wystarczająco, iż podążają w dobrym kierunku do źródła nadziei. Wyruszyli na spotkanie Mesjasza pełni tęsknoty za prawdą i pięknem, miłością i dobrem(…). Pokłon trzech króli w Betlejem to coś więcej niż zjawisko socjologiczne, kulturowe czy polityczne. Zarówno dla mędrców, którzy nie ustali w drodze, ale dotarli do Betlejem, jak i dla nas cieszących się łaską wiary, to sprawdzian naszego zaufania Bogu, który jest miłością – tłumaczył Pasterz naszej diecezji.
Biskup Kielecki zwrócił również uwagę na hasło tegorocznego Dnia modlitwy i pomocy misjom „Chrystus nadzieją dla świata”.
– Jest to taka duchowa busola na ten dzień, który wpisuje się zarówno w pragnienia trzech króli oraz w nasze nadzieje. W świecie nękanym wojnami, niesprawiedliwością oraz inwazją grzechu, my również jako pielgrzymi nadziei podążamy do Jezusa, naszego Pana i Odkupiciela. Idziemy z naszymi słabościami, czasami nie lepsi niż inni, ale wierzymy i ufamy, iż On jest z nami po to, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości. Dlatego kto nie rozumie świata z obecnością Boga w nim, Ten nic nie rozumie i nigdy nie odnajdzie prawdy i wolności, ponieważ wiara i rozum, jak uczył święty Jan Paweł II, są jak dwa skrzydła, które wznoszą nas do źródła prawdy, które jest w Bogu(…).Dzisiaj dziękujemy Panu Bogu za łaskę i powołania misyjne, za to, iż możemy ukazywać innym Chrystusa i budzić w nich nadzieję lepszego życia.
Posłuchaj całej homilii:
[audio url="/images/2024/Lagiewniki.mp3"]
W tym dniu Kościół modli się za misjonarki i misjonarzy pochodzących z Polski, którzy posługują w 99 krajach świata. Jest to również okazja do modlitwy o nowe powołania misyjne z naszych wspólnot. Ofiary zebrane w parafiach całej Polski są przeznaczone na Krajowy Fundusz Misyjny, któremu patronuje Komisja Episkopatu Polski ds. misji. Fundusz ten służy materialnemu wsparciu polskich misjonarzy i utrzymuje Centrum Formacji Misyjnej, gdzie przygotowują się osoby do posługi misyjnej.
- diecezja kielecka
- SANKTUARIUM MILOSIERDZIA BOZEGO
- biskup Jan Piotrowski