
W bazylice katedralnej odprawiona została Msza Krzyżma Świętego. Przewodniczył jej Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Najświętszą Ofiarę koncelebrowali biskup Marian Florczyk i biskup Andrzej Kaleta. W swojej homilii Pasterz Kościoła kieleckiego wspomniał o swojej wizycie we Lwowie.
– W roku jubileuszowym 2025 jaki przeżywamy, jako pielgrzymi nadziei nie ustajemy w modlitwie o pokój. W tym kontekście lepiej rozumiemy Jezusowe przesłanie z góry błogosławieństw, które wybrzmiewa: "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani Synami Bożymi." Ponad wszelką wątpliwość globalny pokój w świecie i w każdej społeczności, w naszej ojczyźnie, w naszych rodzinach, parafiach, na naszych plebaniach i domach klasztornych jest wypadkową tego pokoju, jaki nosimy w naszych w naszych sercach. Pokój wymaga odwagi, ale też i pokory – tłumaczył.
Biskup Jan Piotrowski nawiązał również do tematu kapłaństwa i misji kapłańskiej.
– W tym dniu jak nigdy nam kapłanom potrzebna jest nieustanna świadomość, iż zostaliśmy zrodzeni z Eucharystii. To co mówimy o Kościele, iż żyje z Eucharystii, musimy powiedzieć to samo o kapłaństwie służebnym. Ma ono bowiem źródło, żyje i działa z Eucharystii oraz przynosi owoce(…). Świat, w jakim żyjemy, mimo licznych i poważnych pęknięć cywilizacyjnych, ideologicznych, kulturowych, religijnych i obyczajowych, mimo wszystko stęskniony jest nadziei i dobra, prawdy i wolności, a przede wszystkim pokoju. To właśnie taką tęsknotę odczuwał w swym sercu Dobry Pasterz, który opuścił tak liczne owce swojego stada, aby szukać tej jedynej, której poświęcił tak wiele czasu – podkreślał Biskup Kielecki.
Posłuchaj całej homilii:
W takcie liturgii odbył się również tradycyjny obrzęd odnowienia przyrzeczeń kapłańskich. W procesji z darami do ołtarza przyniesiono także oleje przeznaczone do poświęcenia. Biskup Jan Piotrowski poświęcił olej chorych pod koniec modlitwy eucharystycznej. Przed końcowym błogosławieństwem odbyła się także konsekracja krzyżma, czyli oliwy zmieszanej z balsamem. Poświęconych olejów używa się do niektórych sakramentów: krzyżmo do chrztu, bierzmowania, i kapłaństwa, zaś oleju chorych do sakramentu namaszczenia chorych.
Coroczna Eucharystia łączy wszystkich kapłanów naszej diecezji.
– Dla nas księży jest to szczególny moment, ponieważ dokonuje się tu odnowienie naszych przyrzeczeń kapłańskich. Każde takie doświadczenie jest odbudowaniem relacji z Panem Bogiem, bo przyrzeczenia kapłańskie to nie tylko same przyrzeczenia, które były podane w dniu święceń, ale to też przymierze zawierane z nami przez Pana Boga. Jest właśnie powrót do początków naszego kapłaństwa – tłumaczył ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Wieczorem, Msza Wieczerzy Pańskiej rozpocznie Triduum Paschalne. To dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Transmisję Eucharystii z bazyliki katedralnej przeprowadzi o godzinie 18 Radio eM Kielce.
- diecezja kielecka
- MSZA KRZYZMA SWIETEGO