Biały dym nad Watykanem: Kardynał Robert Prevost nowym papieżem

2 dni temu

Watykan, 8 maja 2025 r. – O godzinie 18:12 czasu środkowoeuropejskiego nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym, zwiastujący wybór nowego papieża. Tysiące wiernych zgromadzonych na Placu św. Piotra przyjęło ten znak z entuzjazmem. Chwilę później z balkonu Bazyliki św. Piotra kardynał protodiakon Dominique Mamberti ogłosił: Habemus Papam!

White smoke billows from the chimney above the Sistine Chapel to announce that the 133 Cardinal electors have elected the new Pope, who will appear soon at the central window of St. Peter’s Basilica. pic.twitter.com/upT646xwH2

— Vatican News (@VaticanNews) May 8, 2025

Nowym papieżem został kardynał Robert Francis Prevost, który przyjął imię Leon XIV. To pierwszy w historii papież pochodzący ze Stanów Zjednoczonych i zarazem pierwszy augustianin wybrany na Stolicę Piotrową od XIII wieku.

Habemus Papam! We have a Pope!

The Cardinals gathered in the Vatican’s Sistine Chapel have elected Cardinal Robert Francis Prevost as the 267th Pope, who took the name Pope Leo XIV. pic.twitter.com/7COawsKvWu

— Vatican News (@VaticanNews) May 8, 2025

Leon XIV – nowy papież po śmierci Franciszka

Konklawe rozpoczęło się 7 maja 2025 roku po śmierci papieża Franciszka. Wybór jego następcy nastąpił już drugiego dnia obrad. Choć Watykan nie ujawnia szczegółów głosowań, według relacji agencji Reuters decyzja zapadła stosunkowo gwałtownie – w jednej z popołudniowych tur 8 maja. Nowego papieża wybrało grono 133 kardynałów elektorów.

Leon XIV, urodzony w Chicago w 1955 roku, przez wiele lat pełnił funkcje duszpasterskie i misyjne w Ameryce Łacińskiej. Był m.in. biskupem diecezji Chiclayo w Peru. Od 2023 roku kierował Dykasterią ds. Biskupów w Watykanie – jedną z kluczowych instytucji Kościoła odpowiedzialną za nominacje biskupów na całym świecie. Uznawany jest za duchownego umiarkowanego, otwartego na dialog i kontynuatora reform Franciszka.

Przesłanie jedności i otwartości

Po ogłoszeniu wyboru, Leon XIV ukazał się wiernym z loggii bazyliki i udzielił pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi. W krótkim przemówieniu podkreślił konieczność „budowania mostów w podzielonym świecie” i wezwał do modlitwy za Kościół i ludzkość. Jego słowa spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem tłumu, który skandował: Viva il Papa!

I announce to you a great joy;
we have a Pope:
The Most Eminent and Most Reverend Lord,
Lord Robert Francis
Cardinal of the Holy Roman Church Prevost
who has taken the name Leo XIV.

Cardinal Protodeacon Dominique Mamberti announces that the Cardinals have elected Cardinal Robert… pic.twitter.com/u3lDDlk1L4

— Vatican News (@VaticanNews) May 8, 2025

Imię „Leon XIV” to świadome nawiązanie do Leona XIII – papieża przełomu XIX i XX wieku, twórcy społecznej nauki Kościoła. Nowy sukcesor św. Piotra zdaje się tym wyborem podkreślać, iż Kościół nie może być obojętny wobec współczesnych wyzwań: niesprawiedliwości, ubóstwa, migracji, zmian klimatycznych i erozji wspólnoty.

Wyzwania dla nowego pontyfikatu

Leon XIV rozpoczyna pontyfikat w czasie napięć geopolitycznych, spadku religijności w krajach rozwiniętych oraz rosnącej roli Kościołów lokalnych w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji. Przed nim kontynuacja reform Kurii Rzymskiej, dalszy rozwój synodalności, odpowiedź na skandale nadużyć oraz umacnianie pozycji Kościoła w świecie coraz bardziej laickim i spolaryzowanym.

Choć oficjalna data inauguracji pontyfikatu nie została jeszcze ogłoszona, uroczysta msza odbędzie się najprawdopodobniej w ciągu najbliższego tygodnia. W oczekiwaniu na ten moment, oczy świata kierują się na Watykan, gdzie historia Kościoła katolickiego otwiera nowy rozdział.

Dariusz Frach, thefad.pl / Źródło: reuters

Idź do oryginalnego materiału