Będzie nowa błogosławiona?

3 tygodni temu

Lekarka, opiekunka chorych, działaczka społeczna. W 1974 r. adoptowała porzuconą w gdyńskim szpitalu dziewczynkę, Marię. Rozpoczął się proces beatyfikacyjny brutalnie zamordowanej lekarki Aleksandry Gabrysiak.

źródło: ks. pt/KAI | Tygodnik Niedziela | 27 października 2024 | https://www.niedziela.pl/artykul/106436/Brutalnie-zamordowana-Aleksandra Fot. Diecezja Elbląska Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Rozpoczęcie procesu

26 października 2024 roku rozpoczął się w Elblągu proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak. W uroczystości tej uczestniczyły środowiska medyczne, rodzina i przyjaciele, a także wierni świeccy. Postulator procesu, ks. dr Marcin Pinkiewicz, przypomniał, iż jednym z kluczowych elementów procesu będzie zbadanie heroiczności cnót Aleksandry – jej bezgranicznej miłości do bliźniego, odwagi i wytrwałości. Szczególna rola w tym procesie przypada również świadkom życia Sługi Bożej Aleksandry, którzy mogą zaświadczyć o jej cnotach, wierze i zaangażowaniu.

Ofiarność i służba

Aleksandra Gabrysiak, dziś uznawana za Sługę Bożą, była postacią niezwykle wyrazistą, a jej życie świadczyło o głębokiej wierze i bezinteresownym poświęceniu dla drugiego człowieka. W swym życiu zawodowym i osobistym, jako lekarka, poświęciła się nie tylko dla pacjentów, ale także dla osób wykluczonych, uzależnionych, opuszczonych i samotnych. To właśnie jej ofiarność, pokorna służba oraz codzienna praktyka życia duchowego sprawiły, iż w tej chwili Kościół katolicki rozważa jej beatyfikację.

Aleksandra Gabrysiak urodziła się 16 kwietnia 1942 roku w Radzyminie. Po ukończeniu studiów medycznych w Gdańsku rozpoczęła pracę lekarską, którą traktowała jako misję. To właśnie z takiej postawy zrodziła się jej głęboka więź z Bogiem, codzienna Eucharystia i częsta spowiedź, które były dla niej fundamentem duchowego wzrostu. Gabrysiak postanowiła jeszcze bardziej związać swoje życie z Chrystusem, składając wieczystą profesję w świeckim instytucie życia konsekrowanego w 1976 roku. Była to decyzja na zawsze, oddanie się Bogu w pełni, jako lekarz i jako osoba konsekrowana, realizująca swoją duchowość w życiu świeckim.

Macierzyństwo

Aleksandra nie tylko leczyła chorych, ale troszczyła się również o tych, którzy nie mieli nikogo bliskiego – adoptowała Marię, porzuconą dziewczynkę z gdyńskiego szpitala. Poświęcenie Aleksandry wyrażało się także w działaniach charytatywnych i społecznych. Była zaangażowana w prace Klubu Inteligencji Katolickiej w Elblągu, współtworzyła Dom Samotnej Matki i pomagała w miejscowym Domu dla Bezdomnych. Aleksandra docierała także do więźniów, którym przynosiła pocieszenie, pomoc duchową i praktyczną.

Ważnym wymiarem jej życia była pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. Była blisko związaną z osobami potrzebującymi, co niestety doprowadziło ją do tragicznej śmierci. 6 lutego 1993 roku została zamordowana wraz ze swoją córką w ich mieszkaniu przez jednego z podopiecznych. Jej pogrzeb był publiczną manifestacją wiary, a wspólnota katolicka wyraziła ogromny szacunek i wdzięczność dla tej niezwykłej kobiety.

Aleksandra Gabrysiak była przykładem heroicznej miłości chrześcijańskiej, a jej śmierć ukazuje głęboką tajemnicę ofiarnej służby bliźniemu. W jej historii widać ślad żywego Boga, działającego przez ludzi gotowych oddać swoje życie na wzór Jezusa Chrystusa. To właśnie dlatego dziś jest kandydatką na ołtarze – jako świadectwo miłości do drugiego człowieka, będącej odpowiedzią na Boże wezwanie do świętości.

Idź do oryginalnego materiału