Barokowy kościół zniknął pod białą folią. Teraz wygląda jak paczka kurierska. Wierni nie mogą tu wejść

1 dzień temu
Zdjęcie: facebook.com/Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków


Mieszkańców wsi Rumian w powiecie działdowskim mógł zastać nietypowy widok. Zabytkowy drewniany kościół, który jeszcze do niedawna był największą dumą okolicy, teraz zniknął pod białą płachtą. To oznacza, iż rozpoczęto długo wyczekiwany remont budynku.
Rumian to niewielka miejscowość w województwie warmińsko-mazurskim. Najciekawszym zabytkiem wsi jest XVIII-wieczny drewniany kościół pod wezwaniem świętej Barbary. Dziś jednak przypomina bardziej paczkę kurierską niż świątynię. Wszystko przez białą folię, którą szczelnie owinięto budynek. Do kościoła przez pewien czas nie będzie można wchodzić. Co tam się dzieje?


REKLAMA


Zobacz wideo Finansowanie kościoła z budżetu państwa? "Ja im nie dam ani grosza"


Co to znaczy fumigacja? Lepiej nie podchodzić do kościoła
Kościół pod wezwaniem świętej Barbary w Rumianie został wykonany z konstrukcji zrębowej, odeskowanej z zewnątrz, krytej gontem i osadzonej na kamiennym cokole. Z uwagi na tak misterną budowę, świątynia musi regularnie przechodzić remonty, by móc pełnić swoją funkcję przez kolejne lata. Jak podaje portal olsztyn.com, niedawno rozpoczęto kolejne prace konserwatorskie, które zostały dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków. Tym razem skupiające się na elewacji. W związku z tym kościół przechodzi w tej chwili fumigację, czyli zabieg zwalczania szkodników, które zadomowiły się w starych, drewnianych ścianach. Fumigacja polega na szczelnym owinięciu budynku folią i wpuszczenia do środka chemicznych preparatów w formie gazowej, tak zwanych fumigantów. Są bardzo toksyczne, dlatego nikt oprócz specjalistów nie powinien w tym czasie wchodzić do budynku. Trudno go też podziwiać z zewnątrz, ponieważ po przykryciu białą folią przypomina bardziej paczkę lub dziwną zjawę niż zabytkowy budynek. Takie zabiegi realizowane są jednak krótko, więc już niedługo kościół powinien znów zostać otwarty dla wiernych.


Drewniane kościoły w Polsce. Świątynię w Rumianie warto odwiedzić
Drewniany kościół w Rumianie został zbudowany w 1714 roku z inicjatywy księdza Franciszka Neitzlichowskiego. W środku znajdują się trzy ołtarze: późnorenesansowy świętego Krzyża, barokowy i ołtarz główny z XVIII wieku. Ostatni z nich w 2018 roku przeszedł gruntowne prace konserwatorskie. Wykonano wówczas drobne dorzeźbienia, usunięto wtórne warstwy kolorystyczne i zrekonstruowano pierwotne wykończenia w formie marmoryzacji, z dużą ilością złoceń i srebrzeń. Będąc w świątyni, warto też obejrzeć organy o neobarokowej oprawie, zbudowane przez Paula B. Voelknera w 1909 roku.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału