Asyż: ‘Dziedziniec Franciszka’ promuje braterstwo i troskę

10 miesięcy temu

We wrześniu odbędzie się dziewiąta edycja “Dziedzińca Franciszka” w Asyżu, gdzie ludzie z różnych środowisk łączą się, aby promować braterstwo i kulturę troski, która z tym idzie.

Nadchodzący wrzesień będzie gospodarzem dziewiątej edycji kulturalnego wydarzenia “il Cortile di Francesco” (Dziedziniec Franciszka). W tym roku wydarzenie będzie skoncentrowane na 800. rocznicy zatwierdzenia Reguły Franciszkańskiej.

O. Giulio Cesareo, franciszkanin z Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, w Asyżu, gdzie odbywa się wydarzenie, rozmawiał z Sebastianem Sansonem Ferrari z Vatican News i opisał cel spotkania jako próbę wyjaśnienia tematu braterstwa z zakrystii i zobaczenia, jak jest to sposób na tworzenie kultury.

Historia “Dziedzińca”

“Dziedziniec Franciszka” narodził się jako franciszkańska wersja “Dziedzińca Pogan”, który był promowany przez ówczesną Papieską Radę ds. Kultury jako okazja do dialogu między wierzącymi a niewierzącymi. Z biegiem lat “Dziedziniec Franciszka” stał się coraz bardziej miejscem, które przyjmuje intelektualistów, ekspertów i artystów, przedstawicieli Kościoła i przedsiębiorców, ludzi nauki i dziennikarzy.

Na swoją dziewiątą edycję, wydarzenie odbędzie się od 14 do 16 września w Asyżu i będzie nosiło tytuł “Bycie w Regule”, wpisując się w pełni w ósme stulecie zatwierdzenia Reguły św. Franciszka, przechowywanej w Bazylice o tej samej nazwie, przez papieża Honoriusza III.

Goście “Dziedzińca Franciszka”

Wiele wglądów na temat z punktu widzenia politycznego, naukowego i religijnego, a także estetycznego i filozoficznego, psychologicznego i edukacyjnego, ekologicznego i ekonomicznego, które będą poruszane w Asyżu przez osobistości, które będą obecne, w tym historyka i eksperta od franciszkanizmu Marię Pia Alberzoni, dyrektora Civiltà Cattolica Antonio Spadaro, ekonomistę Stefano Zamagni, dziennikarza Paolo Borrometi, profesora Marię Falcone i biologa Stefano Mancuso.

O. Cesareo opisuje temat braterstwa, na którym skupia się spotkanie, jako “nie tylko osobiste nastawienie, ale sposób patrzenia na świat, siebie i innych”.

Mówiąc o rocznicy tego roku, o. Cesareo wyjaśnia, iż 800 lat temu, św. Franciszek otrzymał zatwierdzenie swojej reguły przez papieża Honoriusza III. Pierwsze słowa tej reguły to: życie i reguła braci to ewangelia.

“Franciszek rozumie ewangelię jako regułę” – zauważa o. Cesareo, tłumacząc, iż tutaj leży wyzwanie dla franciszkanów, ponieważ “zazwyczaj, kiedy myślimy o regułach, myślimy o czymś, co jest przeszkodą dla naszej indywidualnej wolności, podczas gdy Franciszek rozumie Ewangelię jako regułę”.

To, jak kończy o. Cesareo, jest “szansą dla nas, aby myśleć o regułach jako o możliwości dawania kierunku naszej wolności w celu budowania lepszego życia i lepszych relacji”.

Idź do oryginalnego materiału