Argentyna: „Migranci mają twarz Jezusa”

pkwp.org 1 tydzień temu

Dzięki wsparciu finansowemu od Pomocy Kościołowi w Potrzebie, realizowany jest projekt, który ma na celu integrację imigrantów w Argentynie oraz szkolenie agentów duszpasterskich, aby radzili sobie z wyzwaniami związanymi z inkluzją i pokonywaniem barier językowych i kulturowych.

„Imigranci potrzebują więcej niż tylko współczucia i pomocy materialnej. Musimy ich pytać o ich korzenie: ich religię, tradycje. Jak możemy zrozumieć religię ludową, z wszystkimi jej tradycjami? Jak możemy modlić się z naszymi braćmi migrantami?” – to niektóre z pytań postawionych przez księdza Juana Antonio Ramíreza Moreno, sekretarza generalnego Argentyńskiej Katolickiej Fundacji Komisji ds. Migracji (FCCAM) podczas rozmowy z międzynarodową katolicką organizacją charytatywną Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN).

Argentyna jest jednym z głównych kierunków dla migrantów w Ameryce Łacińskiej. W 2023 roku Narodowy Instytut Statystyki i Spisu Powszechnego poinformował, iż w kraju przebywa blisko 2,5 miliona imigrantów, co stanowi około 6% populacji.

„Nigdy nie mieliśmy tak wysokich wskaźników imigracji i emigracji jak dzisiaj” – wyjaśnia ks. Juan Antonio. „Te ruchy migracyjne mają różne przyczyny, ale w większości dotykają osób z trudnościami ekonomicznymi i kulturowymi, które próbują uciec przed beznadziejnymi sytuacjami”.

Integracja tych, którzy przybywają, nie zawsze jest łatwa z powodu barier językowych, kulturowych i ekonomicznych, które utrudniają nowym mieszkańcom włączenie się do społeczeństwa.

Według księdza Juana Antonio wyzwaniem jest „dotarcie do tej wiary, która wykracza poza zwyczaje i tradycje, a zawsze wyraża się w postawie serca lub w dziełach miłosierdzia. Jako Kościół chcemy to wzmacniać, dlatego uruchomiliśmy szereg inicjatyw”.

Dokument „Modlitwa z migrantami”

Jedną z tych inicjatyw, w którą ACN zaangażowało się, jest opracowanie dokumentu zatytułowanego „Modlitwa z Migrantami”, zawierającego różne teksty i modlitwy, w tym Drogę Krzyżową, celebracje Słowa Bożego, Różaniec, intencje modlitwy oraz teksty z różnych diecezji w kraju, dedykowane modlitwie z migrantami.

Dokument „Modlitwa z migrantami” odnosi się również do nauki społecznej Kościoła i oferuje „praktyczne narzędzia do umacniania wiary i służby wolontariuszy pracujących z najbardziej potrzebującymi” – mówi ks. Juan Antonio.

Inną z inicjatyw, jak wyjaśnia kapłan, jest kształcenie agentów duszpasterskich do pracy z migrantami, dostarczając wiedzy i pracując nad ich formacją duchową.

Według sekretarza generalnego FCCAM, ważne jest, aby mówić o imigracji, ponieważ: „zajmowanie się tym problemem sprawia, iż jesteśmy bardziej wrażliwi na rzeczywistość, która nas otacza i której nie możemy ignorować. Nasi bracia i siostry migranci nie są ludźmi bez twarzy, każdy z nich ma twarz Jezusa. To Jezus Chrystus dociera na nasze wybrzeża i przekracza nasze granice”.

Inicjatywa, która dotarła do papieża Franciszka

Kolejną inicjatywą jest kalendarz ozdobiony rysunkami różnych latynoamerykańskich nabożeństw maryjnych, zatytułowany „Maryja w Amerykach”, zaprojektowany przez artystkę Karinę Carrescię. Według FCCAM projekt ten „łączy wiarę, piękno i symbole naszej ziemi”, a jego celem jest nie tylko zbieranie funduszy, ale także oferowanie nowoczesnego spojrzenia na sztukę sakralną na kontynencie.

Projekt stawia na pierwszym planie postać Maryi jako symbol nadziei dla migrantów i wywarł znaczący wpływ, docierając choćby do rąk papieża Franciszka, który po otrzymaniu go zachęcił artystkę do „kontynuowania promowania euforii Ewangelii poprzez swoją sztukę”.

Idź do oryginalnego materiału