Archidiecezja wrocławska ma nowego rzecznika prasowego. To po raz pierwszy osoba świecka

stacja7.pl 3 godzin temu

Abp Józef Kupny powołał nowego rzecznika prasowego dla archidiecezji wrocławskiej. Został nim 33-letni dziennikarz „Gościa Niedzielnego” Maciej Rajfur. To pierwsza osoba świecka na tym stanowisku w historii diecezji i w tej chwili trzeci świecki rzecznik diecezjalny w kraju.

Po 11 latach funkcję tę przestał pełnić ks. Rafał Kowalski, jeden z najdłużej pracujących rzeczników w diecezjach. w tej chwili jest on prorektorem Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Zmiana rzecznika prasowego wpisuje się w ducha synodu, który przechodzi właśnie archidiecezja wrocławska. Rozpoczął się on w maju 2024 roku i potrwa przez 2-3 lata. Wiele osób świeckich angażuje się w jego prace, stwarzając niezwykle istotną przestrzeń dialogu i wymiany myśli między różnymi stanami Kościoła.

Kościół wrocławski się zmienia. Przechodzimy od nawrócenia do odnowy. Dlatego zwołałem synod. To nie jest synod kapłanów, którzy się spotykają, ale synod Kościoła z tak samo ważnym zdaniem świeckich. Otwarcie się na odpowiedzialność świeckich nie jest bowiem żadną łaską. Moją czy księży. Wszyscy ochrzczeni mają tę odpowiedzialność i to wynika z sakramentu chrztu. Powiedzmy to jasno: trzeba przywrócić świeckim należne im miejsce we wspólnocie Kościoła – mówi abp Kupny.

CZYTAJ>>> Wiemy, ilu kandydatów do kapłaństwa rozpoczęło w tym roku formację. Jest ich więcej niż przed rokiem

Kim jest nowy rzecznik prasowy?

Maciej Rajfur od 10 lat pisze dla tygodnika „Gość Niedzielny”. Od kilku miesięcy kieruje wrocławskim oddziałem tej gazety. Ukończył Dziennikarstwo i Komunikację Społeczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracował w prasie, radiu i dla portali internetowych.

Propozycję metropolity wrocławskiej potraktowałem bardzo poważnie jako dowód zaufania, docenienie mojej dotychczasowej dziennikarskiej działalności, która związana była z życiem archidiecezji, ale odbieram to także jako zauważenie roli osób świeckich w Kościele – mówi M. Rajfur.

Podkreśla, iż nie chce być rzecznikiem tylko od kryzysów w Kościele wrocławskim, ponieważ to budowałoby niepełny jego obraz w rzeczywistości medialnej. Dlatego będzie informował media o wielu inicjatywach pozytywnych i kreatywnych. Starał się zachęcać do ich opisywania.

Dalsza część artykułu poniżej.

Informujemy, iż od 1 października nowym rzecznikiem prasowym archidiecezji wrocławskiej został Maciej Rajfur – 33-letni dziennikarz, redaktor Gościa Niedzielnego i kierownik wrocławskiego oddziału "GN". To pierwsza osoba świecka w historii diecezji na tym stanowisku. Życzymy… pic.twitter.com/QYQ6uvWNAD

— Archidiecezja Wrocławska (@archidiecezjawr) October 4, 2024

ZOBACZ TEŻ>>> Wyjątkowi ludzie wymagają wyjątkowej katechezy. Jak się przygotowują katecheci specjalni?

„Reprezentuję Kościół wrocławski rozumiany całościowo jako wszyscy”

Razem z arcybiskupem Józefem ustaliliśmy, iż nie reprezentuję tylko kurii metropolitalnej, czy samego metropolity, ale Kościół wrocławski rozumiany całościowo jako wszyscy – duchowni, konsekrowani, a także świeccy katolicy. Chcę przekaz archidiecezji budować przede wszystkim na prawdzie, uczciwości i roztropności. Kościół musi stale budować autentyczność, jeżeli chce skutecznie głosić Ewangelię. To nasze współczesne zadanie we Wrocławiu i nie tylko – powiedział nowy rzecznik prasowy.

Zaznaczył, iż jednym z tematów synodu diecezjalnego, nad którym pracują już komisje, zespoły parafialne i ostatecznie plenum synodalne, są właśnie media i sposób prowadzenia środków masowego przekazu przez archidiecezję. Chodzi o skuteczne informowanie i formowanie katolików.

Nie ma co ukrywać, iż przyjęcie takiej funkcji przypadło w moim przypadku na trudny czas dla Kościoła w Polsce. Ale przez fakt, iż nie noszę sutanny, chciałbym stanowić pomost między duchowieństwem, a świeckimi. Myślę, iż mogę przez to łamać pewne bariery, zmieniać przyzwyczajenia. Trochę rozprawiać się z hasłem, które trawi Kościół od środka: „zawsze tak było” – podsumowuje Maciej Rajfur.

Oprócz niego świeccy rzecznicy funkcjonują jeszcze w dwóch spośród 44 polskich diecezji. To Elżbieta Grzybowska z diecezji płockiej i Teresa Margańska z archidiecezji białostockiej.

KAI, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału