Aneta Liberacka o ks. Popiełuszce: „Potrzeba nam takich silnych, jednoznacznych postaw”

stacja7.pl 3 godzin temu

Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji7 była gościem programu „Kościół Wydarzenia Komentarze” w Radiu Plus. Audycja poświęcona była postaci bł. księdza Jerzego Popiełuszki. Zawsze wtedy, kiedy zbliżają się wielkie rocznice takie jak chociażby teraz październikowa rocznica, 40 lat od śmierci księdza Jerzego Popiełuszki, od zamordowania księdza Jerzego i od wielkiej lekcji, którą odebraliśmy, to ci, którzy pamiętają albo którzy lubią historię czy ta postać jest im bliska, to dla nich staje się oczywiste, iż w tym październiku mija 40 lat, iż to był niesamowity kapłan, iż wspaniały błogosławiony, iż człowiek, z którego można czerpać. Jednak wychodząc z takiego założenia możemy nie dotrzeć do tych, którzy o księdzu Jerzym kilka wiedzą – zaczęła audycję prowadząca, red. Weronika Kostrzewa.

ZOBACZ>>> Nie daj zwyciężyć złu! “37 scen z życia ks. Jerzego Popiełuszki” już w przedsprzedaży

Aneta Liberacka o ks. Popiełuszce: Jest ojcem wartości, ważnych dla młodych ludzi

19 października przypada 40. rocznica porwania i męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji od blisko roku realizowane są obchody upamiętniające błogosławionego. Podczas rozmowy w Radiu Plus Aneta Liberacka oraz Weronika Kostrzewa poruszyły między innymi kwestię tego, jak mówić o księdzu Jerzym Popiełuszko, by kolejne pokolenia odkrywały, jak wielkim człowiekiem był.

Chcemy pokazywać polskich Superbohaterów, opowiedzieć o nich młodym ludziom w takiej formie, jaką oni są w stanie przyjąć. W przypadku księdza Jerzego uważamy, iż jest on tym z superbohaterów, który dla młodzieży, szczególnie dzisiaj, kiedy wszyscy staramy się uciekać od gniewu, chęci odwetu, od nienawiści, czy lęku, jest patronem, ojcem tych wartości – powiedziała Aneta Liberacka, dodając, iż wartości te, w tej chwili są młodzieży bardzo bliskie.

W ramach obchodów 40. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, wydawnictwo Stacja7 wydaje książkę autorstwa Pawła Kęski, pt. “37 scen z życia ks. Jerzego Popiełuszki”. Paweł Kęska także współpracuje z młodymi ludźmi, zna ich, organizuje Szkołę Letnią ks. Jerzego Popiełuszki, na której rozmawia z młodymi ludźmi o księdzu Jerzym. Dlatego też wiedział, jak opowiedzieć o nim w ksiąźce – mówiła redaktor naczelna Stacji7.

Rozumiem, iż 37 tutaj nie jest przypadkowe? – zapytała prowadząca audycję. Liczba 37 wynika z tego, iż dokładnie tyle lat miał ksiądz Jerzy, kiedy został zamordowany. 37 lat żył i dlatego wybraliśmy 37 scen z jego życia, które chcemy przekazać młodym ludziom – podkreśliła Aneta Liberacka.

Stacja7 przygotowała podcasty we współpracy z Adamem Woronowiczem

Książka to nie wszystko. Na platformie youtube Stacji7 niedługo pojawią się również podcasty, na których aktor Adam Woronowicz czyta fragmenty z „37 scen z życia ks. Jerzego Popiełuszki”. Pan Adam Woronowicz zagrał kiedyś rolę księdza Jerzego Popiełuszki. W dodatku to aktor, który jest bardzo lubiany przez młodych ludzi – zaznaczyła Aneta Liberacka.

Potrafi on nie tylko przez swoje role, ale i postawę pokazywać ważne wartości. Znamy go z takich wystąpień, gdzie opowiada młodym ludziom o Panu Bogu w piękny sposób. Troszeczkę porównałabym to choćby do księdza Jerzego – wskazuje drogę młodym ludziom, jak w prosty sposób można na co dzień żyć z Panem Bogiem – powiedziała dodając, iż Adam Woronowicz nieprzypadkowo czyta fragmenty tej książki.

Jak powiedziała dalej, forma audio powstała przede wszystkim dla osób, dla których ta forma będzie bardziej przystępna, ale także jako zachęcenie do sięgnięcia po całość.

ZOBACZ>>> Poruszony Adam Woronowicz czyta fragmenty książki pt. „37 scen z życia ks. Jerzego Popiełuszki”

„Myślałam przede wszystkim o księdzu Jerzym”

W dalszej części red. Weronika Kostrzewa poruszyła temat modlitw, które także można znaleźć w książce “37 scen z życia ks. Jerzego Popiełuszki”. Podkreśliła, iż są one napisane w taki sposób, by dotrzeć do młodych ludzi. Myślałam przede wszystkim o księdzu Jerzym. Chciałam, żeby te modlitwy były takie jak on, czyli proste i konkretne. Moim zdaniem właśnie tak mówił ksiądz Jerzy i właśnie w taki sposób próbował wszystko przekazać – powiedziała Aneta Liberacka.

Redaktor naczelna Stacji7 podzieliła się również ze słuchaczami, która ze scen z książki zapadła jej w pamięci najbardziej. Jak zauważyła, wszystkie są piękne, ale jej zdaniem szczególnie jedna jest dzisiaj bardzo potrzebna. To scena, kiedy po śmierci Grzegorza Przemyka młodzież w Polsce przeżywała wielki ból, wstrząs, a i tak już była – jak to powiedziała pani, która opowiadała tę historię, świadek tych zdarzeń – nabuzowana. Ksiądz Jerzy bardzo obawiał się, iż pogrzeb Grzegorza Przemyka zamieni się w manifestację, w rozruchy i może komuś coś się stać. Bał się o tych młodych ludzi. Poprosił wtedy tą panią, żeby przywiozła duże ilości kwiatów, a on rozdał je młodzieży. Rozdał te goździki i powiedział do nich, iż jeżeli tylko zbierze się w nich jakiś gniew, nienawiść, chęć krzyku, rzucenia butelką, to żeby podnieśli do góry ten kwiaty. I oni tak zrobili. Na pogrzebie była całkowita cisza. Później dokładnie ta sama sytuacja wydarzyła się na pogrzebie księdza Jerzego. Było bardzo dużo milicji, ponieważ bano się zamieszek. Jednak uczestnicy pogrzebu zamiast zamieszek, krzyczeli PRZEBACZAMY. Milicjanci na słowo przebaczamy, byli bezradni. W sytuacji gdyby wybuchły jakieś rozruchy, to milicja wiedziała co ma robić, ale kiedy oni krzyczeli przebaczamy, to nie wiedzieli co z tą sytuacją zrobić – opowiedziała. Dodała również, iż to właśnie w taki sposób możemy dziś opowiadać młodzieży o pokoju.

Aneta Liberacka: Brakuje nam takich silnych jednoznacznych postaw

Mamy wielkie poczucie sensu, iż warto w ten sposób opowiadać ludziach, takich jak ks. Jerzy, bo to jest naprawdę nasze bogactwo. My dzisiaj bardzo dużo mówimy o tym, iż nie mamy autorytetów, brakuje nam mistrzów, iż potrzebujemy osób, które mogą być wskazaniem, drogą, którymi możemy się zainspirować. A takie osoby mieliśmy i to niedawno, może dla młodych ludzi to jest bardzo dawno, dlatego właśnie chcemy przypomnieć im w taki sposób, żeby oni zrozumieli to życie i zrozumieli to przesłanie – powiedziała podczas rozmowy Aneta Liberacka.

Słowa te stały się wyjściem do dalszego poruszenia tematu autorytetów. Brakuje nam takich silnych jednoznacznych postaw, ponieważ takie silne jednoznaczne postawy, dzisiaj się nie sprzedają – powiedziała redaktor naczelna Stacji7. Jak zauważyła, takie postacie jak kardynał Wyszyński, Karol Wojtyła, czy ksiądz Jerzy Popiełuszko nie miały łatwo w życiu, a ich postawy wymagały od nich bardzo dużo odwagi, siły. Z tego powodu trochę trudno dzisiaj zachować taką postawę publicznie – powiedziała.

Aneta Liberacka podkreśliła również, iż modli się o taką osobę, a jako matka zauważa ogromną rolę w rodzicach „żeby wychować takich ludzi”. Wychowujmy ludzi, którzy jednoznacznie będą umieli, pomimo tego świata, który im to rozmazuje, odróżnić dobro od zła, mieć silną postawę co do swoich przekonań i po prostu mieć odwagę. Jak ks. Jerzy – powiedziała.

Czytaj także >>> Marianna Popiełuszko – uzdrowiona przez wstawiennictwo syna. „Ksiądz Jerzy żyje i wciąż jest obecny”

pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału