Adwent 2022. Kiedy się zaczyna i ile trwa? Czy obowiązuje post?

1 rok temu
Zdjęcie: Polsat News


Kiedy zaczyna się Adwent 2022? Okazuje się, iż początek okresu, który ma przygotować chrześcijan na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa, czeka nas już za kilka dni. Przypominamy, ile dni trwa Adwent i wyjaśniamy, dlaczego dla katolików jest to tak istotny czas. Rozwiewamy również wątpliwości co do tego, czy podczas Adwentu obowiązuje post.


Adwent 2022 zbliża się wielkimi krokami i dla katolików, którzy w Polsce stanowią większość, jest to najważniejszy czas w roku.
Pierwsza niedziela adwentowa stanowi symboliczne rozpoczęcie okresu, który ma przygotować chrześcijan, aby z czystym sercem mogli przeżyć Boże Narodzenie.


Przypominamy zatem, kiedy zaczyna się Adwent 2022 i ile trwa. Tym, którzy nie wiedzą jeszcze, czym jest Adwent, przybliżamy również w uproszczeniu jego historię i najważniejsze tradycje.


Kiedy zaczyna się Adwent 2022, a kiedy kończy? Początek lada chwila!


Dla niektórych nieco zaskakująca może być wiadomość, iż dzień, kiedy zaczyna się Adwent 2022, jest w listopadzie. Dokładnie pierwsza niedziela Adwentu będzie obchodzona 27 listopada. Reklama


Kolejne wypadają: 4, 11 oraz 18 grudnia. Adwent kończy się wieczorem 24 grudnia, tuż przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego.
Okres Adwentu dzieli się na dwa symboliczne etapy:
Od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia - czas, kiedy podczas mszy czytane są teksty biblijne, które zapowiadają ponowne przyjście Zbawiciela. Mają nas one przygotować na spotkanie z Jezusem Chrystusem.
Od 17 do 24 grudnia - okres, w którym bezpośrednio przygotowujemy się do Uroczystości Narodzenia Pańskiego.


Czym jest Adwent? To okres przygotowania na przyjście Jezusa


Słowo Adwent wywodzi się z łacińskiego słowa "adventus", które tłumaczone jest jako "przyjście". Dla katolików czas Adwentu jest więc czasem oczekiwania na narodziny i przyjście Jezusa Chrystusa - najpierw jako człowieka, a później jako sędziego na Sądzie Ostatecznym.
Pierwsze wzmianki o Adwencie pochodzą z przełomu IV i V wieku. Początkowo miał on mieć typowo pokutny i ascetyczny charakter. Później zaczęto traktować go zaś jako radosne oczekiwanie na Narodzenie Pańskie.


Papież Grzegorz Wielki gwałtownie ujednolicił charakter i formę Adwentu w "Kanonie rzymskim", gdzie zapisano, iż Adwent trwa cztery tygodnie i stanowi okres oczekiwania na Boże Narodzenie.
Do niedawna w czasie Adwentu obowiązywał zakaz urządzania hucznych zabaw. Dziś przez cały czas nie są one zalecane w piątki, ale nie są już niedozwolone. Szaty księży podczas adwentowych mszy są fioletowe, poza "Niedzielą Gaudete", przypadającą w trzecim tygodniu jego trwania.


Te symbole Adwentu trzeba znać. Dla chrześcijan mają ważne znaczenie


Adwent to okres, któremu towarzyszą modlitwy podczas porannej mszy świętej poświęconej Matce Boskiej, dawniej określanej jako jutrznia. Dziś znamy ją pod nazwą roraty.
W Polsce historia rorat sięga XIII wieku i jednym z najważniejszych symboli Adwentu związanych z mszą, jest roratka, która mówi o niepokalanym poczęciu. Ta piękna świeca, przepasana niebieską kokardą, ma nieść światłość ludziom Chrystusa. W kościele z reguły umieszcza się ją na prezbiterium albo przy ołtarzu Maryi.
Inne ważne symbole Adwentu, które również trzeba znać, to:
Wieniec adwentowy – w kształcie okręgu. Umieszcza się na nim cztery świece adwentowe, które oznaczają cztery kolejne niedziele Adwentu.
Lampion adwentowy – przynoszony na roraty przez wiernych, aby nieco rozświetlić ciemność w budynku kościoła. Przedmiot ten odnosi się do przypowieści o roztropnych pannach, które z zapalonymi lampionami oczekiwały na przyjście Oblubieńca.


Wędrująca figura Matki Bożej - to tradycja polegająca na przenoszeniu figury z kościoła do domu dziecka, którego "serduszko z dobrymi uczynkami" zostało wylosowane przez księdza na roratach. Z reguły pozostaje tam ona przez jedną dobę.
Kalendarz adwentowy – nie jest typowo chrześcijańskim symbolem Adwentu, ale z roku na rok robi się coraz bardziej popularny. Zrobiony własnoręcznie lub nabyty w różnej formie pomaga ludziom odliczać dni od pierwszego dnia adwentu do Wigilii Bożego Narodzenia. Tradycja kalendarzy adwentowych sięga XIX wieku.


Czy podczas Adwentu obowiązuje post? Jest dobra wiadomość!


Dla tych, którzy zastanawiają się, czy podczas Adwentu obowiązuje post, mamy dobrą wiadomość. W Kościele katolickim nie ma obowiązku jego przestrzegania w tym okresie.
Post trzeba zachowywać jedynie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Nie oznacza to jednak, iż duchowni nie zachęcają wiernych do wstrzemięźliwości od wybranych pokarmów i aktywności.
Adwent to czas, w którym przygotowujemy się na spotkanie z Jezusem. Aby móc przeżyć go jak najlepiej, część osób na pewno zdecyduje się więc odmówić sobie przyjemności. Zwłaszcza w piątki, kiedy zalecane jest zachowanie wstrzemięźliwości od spożywania mięsa. Trzeba bowiem pamiętać, iż zgodnie z przepisami kanonicznymi post i wstrzemięźliwość nie są tym samym.
Czytaj również:
Andrzejki. Kiedy wypadają i jak wróżyć? Nie tylko lanie wosku!
Dlaczego trzeba wtedy spać nago? Oto najpopularniejsze andrzejkowe przesądy
Krótkie i śmieszne życzenia na Boże Narodzenie 2022. Urocze wierszyki
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału