Abp Tadeusz Wojda: Leon XIV łączy charyzmaty trzech ostatnich papieży

5 godzin temu

Nowy papież Leon XIV to postać, która – według abp. Tadeusza Wojdy – w wyjątkowy sposób łączy trzech ostatnich papieży: św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz papieża Franciszka. Już od pierwszych chwil swojego pontyfikatu ukazuje się jako duchowy przywódca, który potrafi łączyć głęboką teologię z prostotą i bliskością wobec wiernych.

Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl

Źródło: | Vatican News | 20 maja 2025 |
Photo credit: Vatican Media
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Arcybiskup Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odniósł się z głębokim uznaniem do osoby nowo wybranego papieża Leona XIV, ukazując go jako duchowego lidera, który w wyjątkowy sposób łączy w sobie cechy trzech ostatnich papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. W rozmowach abp Wojda podkreślił, iż pontyfikat Leona XIV niesie ze sobą szczególną nadzieję na jedność, pogłębienie wiary oraz autentyczne świadectwo Ewangelii w czasach duchowych zawirowań.

Zdaniem hierarchy, Leon XIV już w pierwszych dniach swojego pontyfikatu ukazuje ogromny potencjał duchowy i pasterski. W sposobie bycia przypomina św. Jana Pawła II – jest otwarty, serdeczny, a jednocześnie uduchowiony. Abp Wojda zauważył, iż nowy papież emanuje spokojem wewnętrznym, ciepłem i radością, co wzbudza zaufanie i buduje mosty między ludźmi o różnych poglądach. „To człowiek modlitwy, który nie zatracił kontaktu z codziennością. Jest blisko ludzi i ich spraw” – powiedział arcybiskup.

Z kolei odwołując się do Benedykta XVI, Wojda wskazał na głębię intelektualną i teologiczną Leona XIV. Podobnie jak papież-emeryt, nowy biskup Rzymu cechuje się wysoką kulturą teologiczną, umiłowaniem prawdy i wiernością nauczaniu Kościoła. „To papież, który wie, co mówi. Potrafi odważnie, ale z pokorą stawać w obronie wartości ewangelicznych” – zaznaczył abp Wojda.

Nie zabrakło też odniesień do obecnego stylu duszpasterskiego, kojarzonego z papieżem Franciszkiem. Leon XIV, według abp. Wojdy, odznacza się autentyczną bliskością wobec ludzi, spontanicznością i zdolnością do prostego, bezpośredniego kontaktu. Już w pierwszych gestach i słowach nowego papieża widoczna jest troska o ubogich, marginalizowanych i cierpiących. Jest to – zdaniem przewodniczącego Episkopatu – wyraźny sygnał, iż papież chce Kościoła otwartego, ale jednocześnie głęboko zakorzenionego w Ewangelii.

To, co mnie najbardziej poruszyło, to jego pokora. Nie szuka wielkich słów, ale prostoty i autentyczności. W jego oczach widać miłość do człowieka i pragnienie, by być sługą, a nie władcą.

abp Tadeusz Wojda SAC

Jak podkreślił, Leon XIV jest duchowym pomostem między różnymi epokami i wrażliwościami, co czyni go papieżem „na dzisiejsze czasy”.

Abp Wojda zauważył również, iż wśród wiernych panuje euforia i euforia z powodu wyboru nowego papieża. Wierni, jak i duchowieństwo, mają nadzieję, iż pontyfikat Leona XIV przyniesie odnowę, która nie będzie polegać na radykalnych zmianach, ale na wiernym powrocie do korzeni chrześcijaństwa – do Ewangelii, do modlitwy, do sakramentów i do wspólnoty.

W ocenie metropolity gdańskiego, wybór Leona XIV to „znak czasu” – odpowiedź Ducha Świętego na wyzwania współczesnego Kościoła. Papież, który potrafi łączyć mądrość, duchowość i ludzką bliskość, może być realnym przewodnikiem dla świata zagubionego w chaosie ideologicznym, społecznym i kulturowym.

Wypowiedź abp. Wojdy jawi się zatem jako mocne świadectwo nadziei i wiary w przyszłość Kościoła. Przedstawia Leona XIV nie jako jedynie administracyjnego lidera, ale jako pasterza z sercem – gotowego prowadzić Lud Boży przez meandry współczesności z odwagą, mądrością i miłością.

słowa kluczowe: papież Leon XIV; abp Tadeusz Wojda; papież 2025; św. Jan Paweł II; Benedykt XVI; papież Franciszek

Idź do oryginalnego materiału