Abp Jędraszewski wygłosił mocne przesłanie. „Znak zwycięstwa”

news.5v.pl 1 dzień temu

13 kwietnia w Kościele jest obchodzona Niedziela Palmowa. W katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski wygłosił specjalną homilię podczas mszy świętej. Metropolita krakowski odniósł się do opisu Męki Pańskiej autorstwa ewangelisty Łukasza. Zdaniem duchownego krzyż, na którym powieszono Jezusa, był zarówno znakiem szyderstwa z niego, jak i przejmującym znakiem zwycięstwa miłości nad złem oraz miłosierdzia nad szyderstwem i próbą poniżenia za wszelką cenę. – W tym krzyżu ogniskuje się z jednej strony cała złość i cała podłość ludzka, a z drugiej strony ogrom miłości Boga do człowieka. Krzyż jest bramą do nieba dla tych wszystkich, którzy w niego uwierzyli – dodawał.

W dalszej części kazania abp Marek Jędraszewski stwierdził, iż krzyż, który dla jednych ma być poniżeniem człowieka i człowieczeństwa dla tych, którzy uwierzyli w jego moc, jest znakiem zwycięstwa miłości nad złem, grzechem i nieprawością.

Abp Marek Jędraszewski zacytował także słowa papieża z bulli Spes non confundit. Franciszek pisał m.in. iż w krzyżu wierzący odkrywają konieczną dla siły ducha cierpliwość w znoszeniu i pokonywaniu prześladowań. Odkrycie cierpliwości na nowo jest bardzo dobre dla nas samych i dla innych. Św. Paweł często odwołuje się do cierpliwości, aby podkreślić znaczenie wytrwałości i zaufania do tego, co Bóg nam obiecał, ale przede wszystkim świadczy o tym, iż Bóg jest cierpliwy wobec nas – stwierdził.

twitter

Metropolita krakowski złożył również wiernym życzenia z okazji Wielkiego Tygodnia. – Życzę, aby były to dni, w których będziecie dążyć myślą i sercem do krzyża Jezusa, na którym jedynie zawisło zbawienie świata, a więc na którym jedynie zawisła nasza nadzieja – mówił duchowny.

– Módlmy się zatem dla siebie samych, dla swoich najbliższych, dla wszystkich, abyśmy te święte dni, które dzisiaj zaczynamy przeżywali z tymi uczuciami duszy, o których pisał św. Augustyn: z wiarą, z ufaniem, z kochaniem. Z wiarą w Chrystusa, w bezgranicznym w nim pokładanym zaufaniu, w naszej pokornej miłości do tego, który nas pierwszy umiłował – podsumował.

Czytaj też:
Wierni w szoku po zachowaniu proboszcza. „To jest karygodne”
Czytaj też:
Rewolucja w kościele. Nowe wytyczne Watykanu ws. mszy

Idź do oryginalnego materiału