Abp Galbas przy grobie św. Jana Pawła II: Chrystus wchodzi w nasze burze

stacja7.pl 11 godzin temu

Jak w każdy czwartek, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II zgromadziła wielu uczestników. Przewodniczył jej abp Adrian Galbas. W koncelebrze znalazło się około 30 kapłanów, w tym m.in. jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski. Podczas Eucharystii śpiewała schola polskich sióstr w Rzymie im. św. Jana Pawła II. Homilię wygłosił administrator kościoła św. Stanisława BM w Rzymie ks. Tomasz Jarosz.

W nawiązaniu do Ewangelii dnia i przeżywanego okresu Bożego Narodzenia, na zakończenie Mszy św. abp Adrian Galbas podkreślił, iż „kiedy patrzymy na nowonarodzone Dziecię w różnych ilustracjach bożonarodzeniowych, to miejmy w sercu i głowie to zdanie z dzisiejszej Ewangelii: odwagi, nie bój się, ja jestem z tobą”.

Dalsza część artykułu poniżej.

Chrystus nie przyszedł na ziemię po to, by zlikwidować wszystkie burze świata, ale po to by w nie wejść i powiedzieć nam ze środka naszej życiowej burzy: odwagi, nie bój się, Ja jestem z tobą. Takiej ufności uczył nas św. Jan Paweł II. pic.twitter.com/YDIyx3VhJB

— Abp Adrian Galbas (@AbpGalbas) January 9, 2025

SPRAWDŹ>>> Papież weźmie udział w szczycie na temat ochrony dzieci

Ks. Jarosz o modlitwie

Ks. Tomasz Jarosz w homilii wskazał na modlitwę Jezusa, w trakcie której „zauważył rzecz niepokojącą, która dotknęła Jego uczniów. Nie mogli sobie poradzić w łodzi, która była na jeziorze”. Chrystus postanowił im pomóc, dodać otuchy. Myślę, iż dla nas wszystkich jest to bardzo piękne przesłanie, czym jest modlitwa, co dokonuje się z człowiekiem podczas modlitwy. Jak bardzo w czasie modlitwy może wyostrzyć się nasz wzrok, możemy stać się jeszcze bardziej wrażliwi – mówił kaznodzieja.

W czasie modlitwy dokonuje się „przewrót kopernikański”. Uświadamiam sobie, ja jako człowiek, iż nie jestem w centrum wszechświata, a inni ludzie, włącznie z Panem Bogiem, mają krążyć wokół mnie. To Bóg jest w centrum – zaznaczył ks. Jarosz i dodał, iż taka postawa serca „otwiera mnie tak naprawdę dopiero na moją wrażliwość wobec siebie, ale także wobec drugiego człowieka”.

Dalsza część artykułu poniżej.

Postawa Jezusa wzorem dla chrześcijan

Administrator kościoła św. Stanisława BM w Rzymie podkreślił, iż obecność Jezusa w łodzi, w której uczniowie zmagali się z burzą, „ma dać im odwagę, ma dać im siłę w zmierzeniu się z trudnością”. Podobnie jest nieraz w naszym życiu, ale „nigdy nie jesteśmy sami. Pan Bóg to widzi, Pan Bóg to dostrzega i we właściwym momencie naszego życia wie, w jaki sposób i kiedy zareagować”.

Postawa Jezusa jest wzorem dla chrześcijan w wychodzeniu do innych z pomocą, którzy często nie potrzebuję „deklaracji słownej, ale konkretnej postawy naszego życia”, przejawiającej się w zapewnieniu, iż ja „niezależnie, co się będzie działo, zawsze będę obok ciebie. Nigdy nie pozostawię ciebie samego. Możesz zawsze liczyć na moją obecność”.

Pokój nie oznacza braku problemów w naszym życiu. Prawdziwe zmierzenie się z trudnościami, zachowanie pokoju jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki Panu Bogu i z Panem Bogiem – podsumował ks. Tomasz Jarosz.

Vatican News PL, KAI, pa/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału