Abp Galbas: „Budujmy świeckie państwo nie na negacji wartości chrześcijańskich, ale na szacunku dla nich”

stacja7.pl 1 tydzień temu

Abp Galbas w swoim słowie dziękował za wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, iż Polska po 123 latach niewoli rozpoczęła swój niepodległy byt.

Dziękujemy dziś za żołnierzy, którzy w każdym pokoleniu stawali do powstania; za dyplomatów, dzięki staraniom których zaborcze państwa uznały w końcu polskie prawo do wolności; za pierwsze władze odrodzonej Rzeczpospolitej; za artystów, którzy poświęcili swoje talenty, aby w sercach Polaków wciąż była Polska, choć nie było jej na mapach świata. Dziękujemy także za wszystkich zwyczajnych obywateli, prostych ludzi, codziennych bohaterów – wymieniał abp Galbas.

Hierarcha przypomniał w homilii o związkach Górnego Śląska z wydarzeniami z 1918 roku. Przypominał także losy pierwszego dokumentu niepodległego państwa, podpisanego 16 listopada 1918 roku m.in. przez Józefa Piłsudskiego – depeszy zredagowanej w języku francuskim i przetłumaczonej na alfabet Morse’a. Nadana ona została do prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz rządu wielu państw. Depeszę, przypomniał abo Galbas, nadawał Jan Pradellok, były sierżant armii niemieckiej – Ślązak, który był zaprzysiężonym żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej.

Abp Galbas: „laickość sfery publicznej rozróżnia Kościół od państwa, ale nie wyklucza współpracy”

Abp Galbas, który 14 grudnia obejmie urząd metropolity warszawskiego zachęcał także do modlitwy za władze naszego kraju. Wspomniał o biblijnej zasadzie oddawania cesarzowi co cesarskie, a Bogu co boskie (por. Mt 22,21).

Ta autonomia, czyli laickość sfery publicznej rozróżnia Kościół od państwa, ale tych rzeczywistości sobie nie przeciwstawia i ich od siebie nie separuje. Nie wyklucza też dobrej współpracy między nimi, przeciwnie: taką współpracę zakłada – wskazywał arcybiskup.

Budujmy więc współczesną Polskę, świeckie państwo, nie na negacji wartości i zasad chrześcijańskich, ale na szacunku dla nich i ich respektowaniu – mówił hierarcha. Dodał, iż duch współpracy „jest konieczny, jeżeli nie chcemy roztrwonić tego wielkiego dobra jakim jest Polska”.

Abp Galbas: „to bardzo istotny element miłości bliźniego”

Abp Galbas prosił także o to, aby każdy człowiek potrafił odpowiedzialnie i uczciwie korzystać z braterskiego upomnienia.

To bardzo istotny element miłości bliźniego. Nie tylko miłości indywidualnej, ale również społecznej, o której na Śląsku bardzo pamiętamy. Upomnieć można bowiem nie tylko jednostkę, ale także błądzącą społeczność. Przeciwieństwem upomnienia jest milczenie wobec popełnianego zła. To milczenie wyrasta z obojętności – przestrzegł administrator archidiecezji katowickiej.

Abp Galbas tłumaczył też czym jest przebaczenie drugiemu człowiekowi zaznaczając, iż nie oznacza ono zapomnienia, ale jest postawą serca, które rezygnuje z chęci odwetu, zemsty i nienawiści.

Jest w nim „chociaż”. Chociaż postąpiłeś źle, ponieważ to uznajesz i tego żałujesz, chcę dla ciebie dobra. W nieprzebaczeniu zaś jest „ponieważ”. Ponieważ postąpiłeś źle, i ja chcę dla ciebie zła. Przebaczenia nie można od nikogo żądać, można o nie jedynie pokornie prosić. Ono nie przychodzi automatycznie, łatwo i szybko. Jest procesem – mówił duchowny.

Metropolita nominat archidiecezji warszawskiej zachęcał, aby nikt nigdy nie był gorszycielem drugiego, nie był obojętnym na bliźniego.

Jako Polacy możemy się różnić, spierać, ale nie wzajemnie się lekceważyć, a co dopiero ze sobą walczyć. jeżeli trzeba, umiejmy się nawzajem upomnieć i przyjąć upomnienie. Z miłości. Niech przebaczenie i pojednanie społeczne nie będą frazesami – apelował hierarcha.

Abp Galbas nowym biskupem w Warszawie

Na zakończenie abp Galbas prosił o modlitwę w intencji wyboru nowego biskupa Katowic. Przypomnijmy, iż abp Adrian Galbas 4 listopada 2024 r. został mianowany przez papieża Franciszka arcybiskupem metropolitą warszawskim. Ingres nowego metropolity do archikatedry warszawskiej odbędzie się 14 grudnia.

Wcześniej posługiwał jako biskup pomocniczy diecezji ełckiej (2019–2021), a następnie jako koadiutor archidiecezji katowickiej (2021–2023). 31 maja 2023 roku, po rezygnacji abp. Wiktora Skworca, został mianowany arcybiskupem metropolitą katowickim.

KAI, kh/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału