Abp Gądecki zabrał głos w sprawie zakazu spowiedzi dla dzieci. "Zupełny nonsens"

4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl


"Wprowadzenie zakazu spowiadania dzieci to zupełny nonsens" - powiedział PAP metropolita poznański abp Stanisław Gądecki i jednocześnie wyraził swoje zdecydowane stanowisko w tej kwestii. Co dokładnie budzi jego zastrzeżenia?
Choć spowiedź jest nieodłącznym elementem wiary katolickiej, budzi wiele emocji. Coraz częściej pojawiają się głosy, iż wyznawanie grzechów przed księdzem jest nieodpowiednie dla dzieci (Zobacz: Wspomnienie z pierwszej spowiedzi. "Jako dziecko wymyślałam grzechy. Nie miałam ich zbyt wiele, a trzeba było iść").


REKLAMA


Czy spowiedź powinna być zakazana? Do Sejmu trafiła petycja, której autorzy domagają się uchwalenia zakazu spowiadania osób poniżej 18. roku życia. Według autorów spowiedź ma być dla dzieci "zdarzeniem traumatycznym", przed którym nie mogą się obronić. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki stanowczo sprzeciwia się zakazowi spowiadania dzieci. W rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, iż taki pomysł jest "zupełnym nonsensem".


Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze. "Wiele osób mówi, iż wierzy, a ja pytam w co" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Spowiedź dostępna dopiero od 18 roku życia? Metropolita poznański: Zupełny nonsens
Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki poinformował, iż sakramenty odgrywają kluczową rolę w formowaniu człowieka "warstwa po warstwie", a dzieci potrzebują tej formacji na każdym etapie swojego rozwoju. Chęć likwidacji spowiedzi porównał do... działań z czasów stalinizmu, kiedy to również próbowano ograniczać religijne praktyki dzieci.


Trudno choćby zrozumieć, iż w kulturze chrześcijańskiej, gdzie od blisko dwóch tysięcy lat istnieje spowiedź, nagle zjawia się jakiś człowiek, który domaga się wprowadzenia zakazu spowiedzi dzieci


- stwierdził duchowny w rozmowie z PAP.
Spowiedź w Polsce jest jak średniowieczny relikt? W Holandii czy Austrii wygląda to inaczej
Pedagodzy religijni zastanawiają się, czy dzieciom potrzebna jest klasyczna spowiedź ustna, skoro nie popełniają grzechów ciężkich. Zamiast klasycznej formy pokuty, można proponować dzieciom inne formy rozgrzeszenia, np. zachęcając do wykonywania dobrych uczynków, które mają mieć moc oczyszczającą. Tak dzieje się np. we Francji. Spowiedź jest rozmową z księdzem, podczas której dziecko wyraża swoją wolę przyjęcia sakramentu Eucharystii.


Zobacz: Zakaz spowiedzi dla dzieci. Ksiądz zabrał głos: Stres jest częścią życia
Natomiast w Anglii dzieci przed pierwszą komunią mogą wybierać, co wolą: spowiedź czy rozmowę. Podczas rozmowy ksiądz może zapytać, czy jest coś, co dziecko niepokoi, czy potrzebuje w czymś pomocy, czy ma jakieś problemy. Po rozmowie ksiądz prosi, aby dzieci w domu odmówiły modlitwę. Podobnie spowiedź wygląda w Holandii, Austrii. Tutaj rodzice uważają, iż ich kilkulatki są niewinne, nie popełniają grzechów ciężkich, dlatego nie muszą wyznawać swoich win na klęczkach. W większości nie wyrażają zgody na to, aby ksiądz odpytywał dzieci z grzechów.
A czy wy, drodzy internauci, uważacie, iż spowiedź dla dzieci powinna zostać zlikwidowana? Dajcie znać w komentarzu lub napiszcie do mnie maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl.
Idź do oryginalnego materiału