Abp Depo: Wyszliśmy z ręki Boga i do Boga idziemy

4 godzin temu
W poniedziałek, 11 lutego cały Kościół obchodzi Światowy Dzień Chorego. Dziś po raz 33. świat osób słabych, chorych i z niepełnosprawnościami złączył się we wspólnej modlitwie w czasie Mszy św. sprawowanej w Bazylice Archikatedralnej p.w. Świętej Rodziny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Abp Wacław Depo zwrócił szczególną uwagę na nadzieję chrześcijańską, która jest pośród nas:
– Z pewnością trzeba się trzymać tego, co wyznacza Kościół poprzez następcę św. Piotra, czyli Ojca św. Franciszka, a konkretnie mówiąc o nadziei chrześcijańskiej, która jest przez Ducha Świętego rozlana w naszych sercach. I bardzo jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, iż te 33 lata temu św. Jan Paweł II właśnie wybrał ten dzień Matki Bożej z Lourdes w rocznicę jej objawień w 1858 roku. Na dzień szczególnej modlitwy w intencji ludzi chorych. Powiedzmy sobie szczerze, ludzie nieraz proszą o cud. Czyli nie tylko o łaskę, uzdrowienia i pomocy w uldze w cierpieniu, ale wprost o cud, nieraz uzdrowienia i tych przypadków w historii właśnie tamtego miejsca, czyli Lourdes i tej wody z Lourdes, nieraz są bardzo konkretne. Oczywiście trzeba mieć wiarę, żeby umieć zaadresować to Panu Bogu w akcie dziękczynnym, bo tak to można zawsze tłumaczyć sobie przyczynami fizycznymi czy naturalnymi. Ale właśnie po to Kościół nas tutaj gromadzi dzisiaj, żebyśmy taką ufną modlitwę na intencje nie tylko ludzi chorych, ale wszystkich, którzy im towarzyszą, poczynając od lekarzy, a kończąc na osobach najbliższych w domach poprzez codzienną opiekę.

W homilii Metropolita Częstochowski podkreślił, iż Bóg jest naszym celem życia, do którego dążymy:
– To Bóg jest źródłem życia, to Bóg jest również celem naszej drogi, dlatego dzisiaj jesteśmy razem jako pielgrzymi nadziei. Te słowa o nadziei za św Pawłem Apostołem z Listu do Rzymian stanowią hasło Orędzia Papieskiego na 33. Światowy Dzień Chorego w roku świętym 2025.

O tym, jakie przesłanie niesie ze sobą Dzień Chorego mówi ks. Grzegorz Borowik, duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej, kapelan Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej:
– Dać chorym do zrozumienia, iż są ważni, potrzebni w Kościele, iż chcemy ich wspierać, chcemy im towarzyszyć, chcemy im dodawać otuchy, chcemy podkreślać ich wartość, godność, mimo doświadczenia, w jakim się znaleźli.

Święto zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich oraz w 11. rocznicę zamachu na życie papieża.

Idź do oryginalnego materiału