Abp Depo: To w Nim jest nasza nadzieja!

15 godzin temu

,,Umiłował mnie i samego siebie wydał za mnie” napisał św. Paweł w Liście do Galatów. Liturgia Wielkiego Piątku przypomina o bezmiarze miłości Boga do człowieka. 18 kwietnia w Bazylice Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu liturgii Męki Pańskiej przewodniczył abp Wacław Depo.

Metropolita Częstochowski wyjaśnił, o co się modlił podczas liturgii:

– O wierność łasce chrztu, dlatego, iż chrzest daje nam życie wieczne w Chrystusie i przez Chrystusa.

Proboszcz parafii, ks. prał. Jan Niziołek stwierdził, iż Wielki Piątek to czas, w którym każdy na swój sposób przeżywa Mękę Chrystusa. Zwrócił uwagę na hasło, które przy ciemnicy zamieścili wierni – ,,Nie musisz nic mówić. Po prostu bądź!”:

– Dzisiejsza liturgia Wielkiego Piątku jest szczytem całego Triduum Paschalnego. Każdy wierzący przeżywa bardzo osobiście ten dzień. Nie trzeba wiele mówić, po prostu trzeba być przy Chrystusie.

– Dzisiaj jak w żadnym innym dniu roku liturgicznego i kalendarzowego zdajemy sobie sprawę z tego , iż weszliśmy w tajemnicę życia, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – powiedział na początku homilii abp Depo i dodał – zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierci w momencie chrztu. Ta miłość jest większa niż pragnienie ludzkiego serca, ludzka słabość, grzech, cierpienie i śmierć.

Metropolita Częstochowski przywołał ,,Pasję” w reż. Mela Gibsona, a dokładniej scenę, gdy Jezus modli się w Ogrójcu. Wówczas szatan podważa sens śmierci Syna Bożego, stara się zasiać wątpliwości. Jednak, jak zauważył abp Depo, Chrystus poświęcił swoje życie, by pokonać śmierć i odkupić ludzi od grzechu, więc Jego poświęcenie miało olbrzymią wartość. Kaznodzieja podkreślił także, iż śmierć Jezusa na krzyżu nie była poniżeniem, a wywyższeniem:

– Z wysokości Krzyża pokazał swoje boskie wywyższenie.

Po homilii nastąpiła najważniejsza część liturgii wielkopiątkowej – adoracja Krzyża. Symbol męki Jezusa był stopniowo odsłaniany wraz z trzykrotnym śpiewem “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Następnie uczestnicy nabożeństwa adorowali go w milczeniu. Kolejną częścią liturgii była Komunia św., a następnie procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu.

Idź do oryginalnego materiału