30. lat ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej​​​

orthodox.pl 1 tydzień temu
ORTHODOX

30. lat ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej

Piętnastego czerwca 1996 roku, dekretem ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy, został powołany do życia Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej. Fundamentem jego działalności stały się słowa Ewangelii: „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą (…) Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Mk 12,30–31).

Od trzydziestu lat ELEOS pozostaje wierny temu przykazaniu. Głosi je nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynem. Inspiruje, zachęca i pokazuje, jak okazywać miłość drugiemu człowiekowi oraz wspierać go w najtrudniejszych momentach życia. Niesie miłosierdzie, które zostało wpisane już w jego nazwę – greckie słowo eleos oznacza „miłosierdzie”.

W ciągu trzech dekad działalności ELEOS rozwinął się z lokalnej inicjatywy w organizację o zasięgu ogólnopolskim, którego pomoc wykracza poza granice kraju. Wspiera ofiary wojen i klęsk żywiołowych, pomaga dzieciom, osobom starszym, chorym, z niepełnosprawnościami, osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym oraz bezdomnym. Prowadzi świetlice specjalistyczne, domy opieki, jadłodajnie, centra integracji społecznej, ośrodki wsparcia i poradnictwa. Organizuje kursy językowe i zawodowe, współpracuje z domami dziecka, szpitalami, placówkami edukacyjnymi, samorządami oraz organizacjami pozarządowymi. Jest obecny wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Choć jego historia rozpoczęła się w Białymstoku, dziś w każdej diecezji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego działa diecezjalny ELEOS (sześć diecezjalnych ośrodków oraz ELEOS Ordynariatu Wojska Polskiego), a ich działalność wspiera Prawosławny Metropolitalny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS.

O tej bogatej historii przypomniano podczas jubileuszowej gali, która odbyła się 15 czerwca 2026 roku, dokładnie w trzydziestą rocznicę powołania organizacji. Dorobek białostockiego ELEOS przedstawili jego dyrektorzy: pierwszy dyrektor, Marek Masalski oraz obecny, ks. Radosław Kondraciuk.

Uroczystość w białostockim kinie Ton zaszczycili swoją obecnością przedstawiciel Jego Eminencji metropolity Sawy, Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł, opiekun działalności charytatywnej w Diecezji Warszawsko-Bielskiej, Ordynariusz Diecezji Białostocko-Gdańskiej arcybiskup Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem. Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele władz samorządowych i miejskich, przyjaciele z organizacji pomocowych, w tym innych ośrodków ELEOS. Najważniejsze miejsce zajęli jednak ci, którzy przez lata współtworzyli dzieło miłosierdzia – pracownicy, wolontariusze oraz podopieczni organizacji.

Nie zabrakło wzruszających wspomnień, podziękowań i wyrazów uznania. Słowa wdzięczności znalazły swoje odzwierciedlenie także w przyznanych odznaczeniach. Uroczyście wręczono Ordery św. Marii Magdaleny, Medale św. św. Cyryla i Metodego, a także listy pochwalne i gratulacyjne.

ks. Doroteusz Sawicki

zdjęcia: Jarosław Charkiewicz

  • 22.06.2026
    Posiedzenie komitetu komisji ds. dialogu teologicznego między Kościołami rzymskokatolickim a prawosławnym
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Czytaj dalej...
  • 20.06.2026
    Warszawa: poświęcenie nowych antimensionów



    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 20.06.2026
    Zbiórka funduszy na wykonanie mozaik w katedrze metropolitalnej

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 18.06.2026
    Spotkanie metropolity Sawy z członkami diecezjalnego Zarządu BMP
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 18.06.2026
    Zakończenie nauki języka cerkiewnosłowiańskiego w Warszawie
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 17.06.2026
    30. lat ELEOS Diecezji Białostocko-Gdańskiej


    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej
  • 14.06.2026
    Zakończenie roku akademickiego tegorocznych absolwentów seminarium duchownego
    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
  • 14.06.2026
    Liturgia w Świątkowej Wielkiej


    Aktualności Diecezji Przemysko-Gorlickiej
  • 10.06.2026
    Nabożeństwo w intencji Służby Więziennej


    Aktualności Aktualności Diecezji Białostocko-Gdańskiej Aktualności Diecezji Łódzko-Poznańskiej Aktualności Diecezji Lubelsko-Chełmskiej Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej Aktualności Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej
  • 09.06.2026
    10. edycja Festiwalu „Pod Opieką Bogurodzicy”

    Aktualności Aktualności Diecezji Warszawsko-Bielskiej
Idź do oryginalnego materiału