
Święty Ludwik Maria Grignion de Montfort, Misjonarz.
— Grób znajduje się w Saint-Laurent-sur-Sèvre we Francji, w bazylice pod jego wezwaniem.
Ludwik (znaczy: słynny), urodził się 31. stycznia 1673 w Rennes we Francji. Rodzice jego byli ubodzy, choć rodu szlacheckiego. Postanowiwszy od młodości poświęcić się Panu Bogu, pokonał Ludwik wiele trudności i w r. 1700 otrzymał święcenia kapłańskie. Płonął cały miłością i nabożeństwem ku Matce Bożej, Za najpiękniejsze miał sobie imię „niewolnik Jezusa i Maryi”. Umartwiał surowo swe ciało postem, biczowaniem i włosiennicą. Chciał jako misjonarz pracować w kraju ojczystym, ale skutkiem podstępnych oszczerstw nie dano mu pozwolenia na to. Udał się więc do Rzymu, przedstawił Papieżowi Klemensowi XI. swój plan i ten wysłał go urzędownie do Francji jako misjonarza apostolskiego dla zwalczania zgubnej sekty Jansenistów. Wielu heretyków i grzeszników zawdzięcza mu swe nawrócenie. Pracował gorliwie, zjednując sobie uznanie cnotliwych. Prześladowania heretyków, szyderstwa bezbożnych znosił z cierpliwością dla miłości Pana Boga. Napisał kilka doskonałych dzieł pobożnych, zwłaszcza o nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Dokonał pracowitego i świątobliwego żywota dnia 28. kwietnia 1716 r. Papież, Leon XIII., zaliczył go w poczet Błogosławionych, a Papież Pius XII w 20 lipca 1947r. poczet Świętych. — Ludwik był założycielem Kongregacji Świętego Ducha dla krzewienia misji, jako też stowarzyszenia Sióstr Mądrości (Bożej).
Nauka moralna.
Św. Ludwik tak mawiał: „Cokolwiek czynimy, czynić powinniśmy przez Maryę, z Maryą, w Maryi i dla Maryi, by uczynki nasze były tym doskonalsze przez Pana Jezusa, z Panem Jezusem, w Panu Jezusie i dla Pana Jezusa”. Trzymajmy się tej zasady, czyńmy wszystko dla Pana Boga w Imię Jezusa i Maryi, jeżeli chcemy, by uczynki nasze miały wartość prawdziwą dla Nieba.
Modlitwa Św. Ludwika.
Matko Miłosierdzia, wyjednaj mi tę Łaskę, bym otrzymał od Boga dar prawdziwej mądrości. Przyjmij mnie w poczet tych, których miłujesz, których pouczasz, których prowadzisz, których strzeżesz i ochraniasz, jako dzieci Twe i sługi. Amen.
Źródło: Skarbiec Świętych Pańskich 1910r.