25 KWIETNIA. ŚWIĘTO ŚW. MARKA, EWANGELISTY. Rozmyślania. (CHLEB POWSZEDNI)

salveregina.pl 1 tydzień temu

Rozmyślanie pierwsze.

Święty Marek

I. towarzyszem apostolskim Św. Piotra

II. i Ewangelistą.

„Wyznaczył Pan także innych siedemdziesięciu dwóch i rozesłał ich po dwóch przed sobą” — (Łk 10, 1).

I. — Zastanówmy się nad apostolskimi podróżami i dzia­łalnością Św. Marka. Początkowo należał do liczby sie­demdziesięciu uczniów, których Boski Zbawca wybrał oprócz dwunastu Apostołów i przeznaczył ich, aby toro­wali Mu drogę, zapowiadali Przyjście Jego i głosili Bo­ską Naukę. Później upatrzony został i przyjęty na towa­rzysza podróży i pomocnika Księcia Apostołów, czyli jak powiedzielibyśmy dzisiaj na osobistego sekretarza w jego apostolskim urzędzie. Na tym stanowisku oddał wielkie usługi Świętemu Piotrowi Apostołowi, iż ten bardzo go umiłował, a w pierwszym swym liście pisze o nim do wiernych: „Pozdrawia was Marek, syn mój” (1 Piotr 5, 13). W dowód tej ojcowskiej miłości i zaufania posłał go jako głowę kościoła najpierw do Apulii, a później do Egiptu, gdzie ten Ewangelista zebrał obfite żniwo swego apostołowania słowem i przykładem. Jakże wielką to i istotną jest rzeczą, aby stać się posłusznym narzędziem w ręku przełożonych Kościoła i w Ręku Pana Boga.

Uświadomijmy sobie teraz, jak my pracujemy w dzie­dzinie apostolskiej Kościoła Świętego? Czy odznaczamy się gorli­wością o Chwałę Bożą i zbawienie dusz? Czy może jeste­śmy obojętni i oziębli wobec tego, iż wiele dusz dostaje się w ręce nieprzyjaciół? Prośmy Św. Marka choćby o jedną iskierkę jego żarliwości o zbawienie dusz, i zacznijmy ją praktykować według wskazań Św. Teresy od Jezusa z Avillii: „Bądźcie pełne świętej gorliwości. ale nie usiłujcie po­magać od razu całemu światu. Przede wszystkim bądźcie pożyteczne tym, z którymi żyjecie. Czy myślicie, iż mała to korzyść, gdy jesteście pokorne i umartwione, tak go­towe do usług i tak miłości pełne ku wszystkim i tak pilne w ćwiczeniu się w cnotach, iż zachęcacie innych do podobnego dążenia i zapalacie ich ogniem miłości, który w was goreje?” (Twierdza wewn. M. VII, r. 1).

II. — Jako Ewangelista, Święty Marek głosi jeszcze dzi­siaj Wiarę Chrystusową. Długo przed swoją śmiercią męczeńską napisał na prośbę wiernych i polecenie Św. Piotra Apostoła Ewangelię, którą Kościół Święty przechował jako cenny skarb. Jest ona jedną z tych czterech Ewangelii, które na podobieństwo owych czterech rzek wypływających z Raju i użyźniających wszystkie kraje (Ks. Rodz. 2, 10) roz­noszą światłość i życie po całym świecie.

Duch Święty posłużył się Świętym Markiem, aby zro­dzić w duszach rozliczne owoce świętości, rozsławić po ziemi i uwielbić Imię Boże, a Kościół Święty uradować skarbem jego świętej księgi. Obyśmy często czytywali Święte Ewangelie, i to w takim duchu, w jakim były napisane! Będziemy z nich czerpać niezmierne korzyści i pocie­chy. Księgi Święte bowiem są wysoce pouczającymi i po­cieszającymi listami, które Ojciec Niebieski napisał ręką Swych najbardziej zaufanych przyjaciół i przysłał na to wygnanie, aby nas przez nie zaprosić na rozkoszną ucztę wiecznych euforii w Niebie i wskazać najpewniejszą drogę do niego.

Odczytujmy i rozważajmy uważnie oraz z nabożnym szacunkiem te święte pisma i stosujmy w ży­ciu podane w nich nauki, gdyż Św. Paweł Apostoł zapewnia nas o wielkim pożytku i pociechach, jakie stąd odniesiemy: „Wszystko, cokolwiek jest napisane, dla naszego poucze­nia napisane jest, abyśmy przez cierpliwość i pociechę z Pism Świętych nadzieję mieli” (Rzym. 15, 4).

Modlitwa.

Mój najhojniejszy Boże, dzięki Ci składam, iż dzięki Ewangelii oświecasz nieustannie i użyźniasz Kościół Święty, a przez to i mnie sprawiasz wiele pociechy i rozbudzasz we mnie nadzieję uświęcenia oraz zbawienia. Niech Twoja Oj­cowska Dobroć będzie na wieki uwielbiana, iżeś raczył prze­mówić do nas przez Pismo Święte, chociażeśmy niewdzięczne i nieposłuszne stworzenia. Z pomocą Łaski Twojej będę odtąd uważniej czytał Ewangelię Świętą i zgłębiał treść Słowa Twego, aby mi stały się wskazówką na drodze do żywota wiecznego. Amen.

PRZEKAŻ 1.5% PODATKU
na rozwój Salveregina. Bóg zapłać
KRS: 0000270261 z celem szczegółowym: Salveregina 19503

Rozmyślanie drugie.

I. Święte życie,

II. chwalebna śmierć Św. Marka.

„Pilnuj obowiązku głoszenia Ewangelii, posługę swoją wypełniaj” — (2 Tym. 4, 5).

I. — Rozważmy wierność Św. Marka, z jaką sprawował swój urząd Apostoła i Ewangelisty. Cokolwiek dobrego i świętego nauczał i zapisał, to przede wszystkim sam w życiu swoim wykonał najdokładniej. Całe jego życie było niejako żywą księgą, która przedstawiała jasno Naukę Pana naszego Jezusa Chrystusa nie pismem i słowem, ale czy­nem. W Egipcie, gdzie dotąd panowała noc nieznajomo­ści prawdziwego Pana Boga, Święty Marek zapalił tak jasne światło Wiary i doprowadził wiernych do takiej doskonałości, iż miłość ich i zgoda budziły podziw u żydów i pogan. Odstraszające pustynie zaludniły się dzięki nie­mu pustelnikami, którzy porzuciwszy wszystko co ziem­skie żyli tam w ubóstwie i niesłychanie surowej pokucie. Służyli Panu Bogu z wielką gorliwością wypełniając życie nieustanną modlitwą i pracą. Filon, aleksandryjski histo­ryk, w jednej ze swych książek oddał hołd świętości ży­cia tamtejszych Chrześcijan.

Jakże naszą oziębłość winna zawstydzać ta wielka gorliwość nowo nawróconych! Czyż nas Pan Bóg nie powołał do wyższej doskonałości? Bądźmy przekonani, iż nie sa­mo słuchanie Słowa Bożego i znajomość przepisów, ani możność prowadzenia wspólnego życia z gorliwymi Słu­gami Bożymi, nie świętość założycieli Zakonu i liczba Świętych czyni nas Świętymi, ale jedynie dokładne za­chowywanie Reguły, naśladowanie dobrych przykładów prowadzi nas do doskonałości. Święta Teresa od Jezusa z Avillii przestrzega nas przed złudzeniem w tym przedmiocie, mówiąc: „Co mi pomoże świętość przodków moich, jeżeli ja sama je­stem tak zła, iż moim złym przykładem przynoszę ujmę miejscu Panu Bogu poświęconemu?” (Ks. Fundacji. R. 4, 6).

II. — Bogate w czyny życie Św. Marka zostało uwień­czone chwalebną śmiercią męczeńską. Gdy pewnego dnia odprawiał Mszę Świętą, napadli go przy Ołtarzu za poduszczeniem bałwochwalczych kapłanów poganie i zarzu­ciwszy powróz na szyję, wyciągnęli z kościoła i wlekli przez ulice miasta. Okryty ranami i wyczerpany z sił został wrzucony do ciemnego więzienia. Gdy tam leżał porzucony i pozbawiony wszelkiej ludzkiej pociechy, zjawili się Aniołowie, pocieszając go zapewnieniem, iż imię jego zapisane jest w Księdze Żywota. Wreszcie na­wiedził go Sam Zbawca pozdrawiając słowami: „Pokój tobie, Marku!’’ i obiecując życie wieczne po śmierci. Na­stępnego dnia włóczono go znowu na powrozie po ulicach miasta tak długo, aż udręczony tym męczeństwem oddał ducha Panu Bogu.

I ty również, jeżeli pragniesz, aby imię twoje zapisane było w Księdze Żywota, i jeżeli chcesz być nagrodzony radościami i pokojem życia wiecznego, tedy walcz, po­tykaj się mężnie, pracuj i cierp; gdzie bowiem nie ma walki, tam nie ma zwycięstwa i pokoju; bez pracy nie można otrzymać nagrody, a bez cierpienia ani euforii ani korony Chwały. jeżeli cię przeto nawiedzi utrapienie lub jakiekolwiek cierpienie, wtedy pomyśl, iż i tobie przed­stawia Pan Bóg to samo, co niegdyś biskupowi Smyrny: „Nie lękaj się żadnej z tych rzeczy, które masz wycierpieć. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec żywota” (Obj 2, 10).

Modlitwa.

O Święty Marku, raduję się z twojego szczęścia, iż posia­dasz w Niebie potrójną koronę: apostolstwa, dziewictwa i mę­czeństwa. Proś za mną Boga, aby także i moje imię zostało zapisane i kiedyś odnalezione w Księdze Żywota, i wyjednaj mi Łaskę dobrej śmierci, abym opuszczając tę ziemię został przywitany w wieczności rozkosznymi słowami: „Pokój z tobą!” i przypuszczony do odpocznienia wiecznego. Amen.

Zachęcamy do:
  1. uczczenia Tajemnicy Odkupienia w miesiącu kwietniu ku Jego czci poświęconym: Nabożeństwo kwietniowe do Tajemnicy Odkupienia – dzień 25.
  2. uczczenia Tajemnicy Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa w miesiącu kwietniu ku Jego czci poświęconym: Miesiąc kwiecień poświęcony ku czci Przenajświętszego Oblicza Pana Jezusa – dzień 25.
  3. poznania Nauki katolickie na okres Wielkanocny.
  4. uczczenia Tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego: Nabożeństwo na okres wielkanocny.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału