🔉24 LIPCA. BŁ. KINGA. Rozmyślanie. CHLEB POWSZEDNI.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: różaniec krzyż


Źródło: O. Jerzy od Św. Józefa, Chleb powszedni. Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego. Wyd. OO. Karmelitów Bosych Kraków 1959

Rozmyślanie.

Bł. Kinga dla Pana Boga wyrzekła się

I. macierzyństwa,

II. chwały ziemskiej.

„Za nią prowadzą do Króla Dziewice, jej towarzyszki wiodą do Niego” — (Ps 45/44/, 15).

I. — Bł. Kinga dała niezwykły przykład umiłowania dziewictwa. Będąc jeszcze dzieckiem ślubowała Panu Bogu zachowanie doskonałej czystości. Pamiętała zawsze o swym świętym postanowieniu i w każdej modlitwie prosiła Pana Boga, by mogła ten ślub zachować do końca swego życia. Pomimo tego ślubu weszła w związek małżeński z księciem Bolesławem Wstydliwym. W dzień ślubu książę rozradowany obiecał Kindze, iż nie odmówi jej niczego o co go poprosi. Prosiła go, pomnąc na swój ślub, aby żyli ze sobą jak brat z siostrą. Nie spodziewał się Bolesław Wstydliwy takiej prośby, ale się jej nie sprzeciwił sądząc, iż to może jakiś chwilowy zamiar. Kiedy później książę okazywał z tego powodu pewne niezadowolenie, Kinga potrafiła go tak przekonać o wielkości i pięknie swego postanowienia, iż zgodził się ostatecznie, by stało się według jej woli. Jeszcze za życia męża Bł. Kinga złożyła profesję zakonną według Reguły Św. Franciszka i zachowując wymogi stanu zakonnego żyła pod posłuszeństwem swego spowiednika.

W Sączu zbudowała klasztor Św. Klary, gdzie koniec swego życia spędziła gorliwie spełniając wszystkie powinności życia zakonnego. Bł. Kinga oddała Panu Bogu wszystko, wyrzekła się macierzyństwa, pozbawiła się pociechy oglądania własnych synów i córek, aby ofiara jej dla Pana Boga była doskonała. Natchnieniem takiego wyrzeczenia dla niewiasty na tronie mogła być tylko wiara i miłość Pana Boga.

II. — Nie szukała Bł. Kinga chwały ludzkiej w swej ofierze, ani też nie ubiegała się o uznanie za Dobrodziejstwa, które świadczyła zwłaszcza biednym i kmieciom. Tam gdzie chodziło o Chwałę Bożą lub miłosierdzie, żadne ją względy ludzkie nie powstrzymywały. Dla Pana naszego Jezusa Chrystusa rozdawała biednym wszystko, co posiadała i jak samemu Panu Jezusowi usługiwała nieszczęśliwym. Spotkawszy raz w podróży trędowatą, nie tylko iż opatrzyła ją jałmużną, ale ucałowała jej ropiejące rany, na co z przerażeniem patrzyły towarzyszki. W klasztorze sądeckim służyła wszystkim siostrom nic sobie z tego nie robiąc, iż była przecież fundatorką klasztoru i iż wiele sióstr sama uposażyła. Nigdy nie lubiła zbyt jaskrawych i ozdobnych strojów. o ile spostrzegła, iż coś ją za bardzo ozdabia, natychmiast wyzbywała się tej rzeczy oddając ją komuś lub darując jakiemuś kościołowi. Zdarzało się, iż słyszała pochwały jej urody, wtedy szpeciła swą twarz umazując ją czymś brudnym, nie chcąc się nikomu na ziemi podobać.

Przejęta przestrogą Zbawiciela o potrzebie czuwania unikała próżnowania i cały czas poświęcała na modlitwę, uczynki miłosierdzia i pracę. Wiele kościołów zaopatrywała w szaty, które sama szyła i zdobiła nieraz drogocennymi haftami.

Bł. Kinga zmarła w klasztorze sądeckim pełna zasługi w r. 1292. Życie jej posiada w sobie jakiś przedziwny urok kwiatu z ogrodu Bożego. Znała Bł. Kinga świat, mogła mu rozkazywać, mogła korzystać z jego darów, a przecież ukochała Pana Boga i Panu Bogu się zupełnie oddała.

Modlitwa.

Bł. Kingo! Jakże nas zachwyca Twa wielkoduszna ofiara dla Boga! Od lat dziecinnych serce Twe tylko do Boga należeć chciało. Prosimy Cię więc, abyś nam raczyła dopomóc, byśmy nie uwięzili wśród spraw doczesnych naszego serca, ale oczyściwszy je z uczuć ziemskich, całkowicie oddali Bogu. Amen.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa w miesiącu Lipcu ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo lipcowe do Najdroższej Krwi Pana Jezusa – dzień 24
  2. uczczenia Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa poprzez nabożeństwo: Nabożeństwo ku czci Przenajdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa
  3. uczczenia Świętej Patronki dnia dzisiejszego, Bł. Kunegundy (Kingi): Nabożeństwo ku czci Bł. Kunegundy (Kingi).

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału