🔉2 PAŹDZIERNIKA. Rozmyślanie. Święci Aniołowie Stróże.

salveregina.pl 4 dni temu
Zdjęcie: grzesznik


Rozmyślania na wszystkie dni całego roku

z pism Św. Alfonsa Marii Liguoriego

1935 r.

PRZETŁUMACZYŁ Z WŁOSKIEGO

O. W. SZOŁDRSKI C. SS. R.

TOM II.

KRÓTKIE AKTY MIŁOŚCI BOŻEJ

DO UŻYCIA W CZASIE ROZMYŚLANIA.

Jezu, mój Boże, kocham Cię nade wszystko, we wszystkim, z całego serca, bo na to tak bardzo zasługujesz.

Panie, żałuję, iż Cię obrażałem, Dobroci Nie­skończona; nie pozwól, bym Cię miał jeszcze kie­dy obrazić.

Jezu, miłości moja, spraw, abym Cię zawsze kochał, a potem czyń ze mną, co Ci się podoba.

Jezu mój, chcę żyć, gdzie Ci się podoba, i chcę cierpieć, jak Ci się podoba; chcę umrzeć, kiedy zechcesz.

Jezus niech będzie w mym sercu, a Marya w mym umyśle. Niech Jezus, Marya, Józef będą życiem moim.

W roztargnieniach mów:

Panie, dopomóż mi do wykonania dobrych postanowień i udziel mi siły, bym odtąd dobrze żyć rozpoczął, niczym bo­wiem jest to, co dotąd uczyniłem.

„Aniołom Swoim polecił ciebie, aby cię strzegli na wszystkich twych drogach” — (Ps. 91/90/, 11).

PRZYGOTOWANIE. — Ożywmy wiarę i pomyślmy, iż przy naszym boku ustawicznie pozostaje Anioł Stróż, który nas kocha bez cienia swej korzyści i pilnie się nami opiekuje. Ten Książę Niebiański towarzyszy nam zawsze, wszędzie, wspiera nas we wszystkich naszych cierpieniach; nie opuszcza nas choćby wtedy, gdy buntujemy się przeciw Panu Bogu. Powinniśmy więc odnosić się do niego ze czcią, pobożnością i ufnością. Jest też naszym obowiązkiem nic takiego nie czynić, co by było niegodnym jego obecności.

I. — Według Św. Bernarda, w trojaki sposób winniśmy czcić naszych świętych Aniołów Stróżów, a mianowicie odnosić się do nich z szacunkiem, pobożnością i ufnością. Z „szacunkiem”. Te Święte Duchy i Książęta Niebiańscy zawsze są przy nas obecni, przy wszystkich naszych czynnościach. Ze względu więc na obecność naszego Anioła Stróża, winniśmy unikać wszystkiego, co by się mu mogło nie podobać. Święta Franciszka Rzymianka widziała, iż jej Anioł Stróż ręką twarz sobie zakrywał, ilekroć zobaczył lub usłyszał coś nieskromnego. — O Święty mój Aniele Stróżu, ile razy swymi grzechami zmuszałem Cię, byś twarz swoją zasłaniał! Proszę Cię, byś mi przebaczył, uproś mi też u Pana Boga darowanie winy; postanawiam bowiem już więcej ani Pana Boga, ani też Ciebie nie obrażać.

Winniśmy mieć następnie do Anioła Stróża „nabożeństwo”, tak z powodu szacunku, na jaki zasługuje, jak i z powodu miłości, jaką ku nam żywi. Żadna miłość ojca, brata, przyjaciela nie zdoła przewyższyć miłości, jaką Anioł Stróż nas otacza. — Przyjaciele ziemscy często nas kochają dla swej własnej korzyści, dlatego łatwo o nas zapominają, gdy spotka nas jaka przeciwność, a jeszcze mniej, gdy ich obrazimy. Nasz Anioł Stróż kocha nas jedynie z miłości i dlatego wtedy się nami bardziej opiekuje, gdy dotknie nas jakie cierpienie i nie przestaje choćby wtedy nas wspierać, gdy buntujemy się przeciw Panu Bogu. „Nie opuści, kiedy zgrzeszysz” (Ks. Wyj. 23, 21). Wówczas stara się nas oświecić, abyśmy przez skruchę zaraz powrócili do Pana Boga.

Mój Aniele Stróżu, dziękuję Ci za światło, jakiego mi użyczałeś! Obym Cię był zawsze słuchał! Nie przestawaj mnie oświecać; karć mnie, gdy zawinię i nie opuszczaj mnie do zgonu.

II. — Powinniśmy wreszcie mieć wielką „ufność” w pomoc naszego Anioła Stróża. Ojciec Przedwieczny w Swej ku nam Miłości nie zadowolił się tym, iż dał nam Syna Swego za Odkupiciela, Maryę za Orędowniczkę, dał nam jeszcze Aniołów za Stróżów i rozkazał im, aby się nami ustawicznie opiekowali. „Aniołom Swoim polecił ciebie, aby cię strzegli na wszystkich drogach twoich” (Ps. 91/90/, 11).

Modlitwa.

Boże Nieskończonego Miłosierdzia, co mogłeś jeszcze uczynić, aby mnie zbawić? Dziękuję Ci za to, mój Panie. — I Tobie również dzięki składam, Książę Niebiański, iż przez tyle lat mnie strzegłeś, pomimo iż widziałeś, iż tak słabo z Łask korzystam i takie małe czynię postępy. Zapominałem o Tobie, ale Ty nie zapominałeś o mnie. Przebacz mi, mój Aniele Stróżu, już odtąd tak nie będzie. Postanawiam od dzisiaj mieć do Ciebie szczególniejsze nabożeństwo. Kto wie, czy długa jeszcze droga dzieli mnie od wieczności? Nie przestawaj wspierać słabość moją i mną się opiekować, abym Ci był zawsze wierny.

„Aniele Boży, Stróżu mój, mnie Tobie z Dobroci Bożej poleconego strzeż, rządź i kieruj”. — „Boże, Który w niewysłowionej Opatrzności Swojej raczyłeś swego Anioła dać mi za Stróża, spraw, abym jego opieką nieustannie wspierany, mógł radować się wiecznie jego towarzystwem w Niebie”. — Spraw to z miłości ku Jezusowi i Maryi. Amen.

Kontynuuj regularny cykl rozmyślań na każdy dzień tygodnia przeznaczony: Dusza wstępuje do Nieba.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ku czci Jej poświęconym: Miesiąc październik poświęcony ku czci Różańca Świętego – dzień 2
  2. Dzieci w hołdzie i czci dla Królowej Różańca Świętego – dzień 2
  3. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów w miesiącu Październiku ku Ich czci poświęconym: Miesiąc Październik ku czci Świętych Aniołów Stróżów – dzień 2
  4. Nauka katolicka na Święto Świętych Aniołów Stróżów.
  5. uczczenia Świętych Aniołów Stróżów: Nabożeństwo do Świętego Anioła Stróża.

Poznaj także:

  1. Naukę o Aniołach Stróżach O. Prokopa Kapucyna.
  2. Żywot Św. Tomasza, Biskupa z Kantilupu O. Prokopa Kapucyna.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału