18 września – Święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, dzieci i młodzieży.

prawda-nieujawniona.blogspot.com 2 miesięcy temu

18 września – Święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, dzieci i młodzieży.

18 września – Święto św. Stanisława Kostki, patrona Polski, dzieci i młodzieży.

Święty Stanisław urodził się w Rostkowie na Mazowszu w końcu grudnia 1550 roku. Wychowany w atmosferze religijnej, odznaczał się głęboką pobożnością. Razem z bratem został wysłany do szkół jezuickich w Wiedniu.

Cudownie uzdrowiony z ciężkiej choroby przez Matkę Najświętszą, postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego
.

Opuścił więc potajemnie Wiedeń w roku 1567 roku i przez Dylingę udał się do Rzymu, gdzie został przyjęty do nowicjatu przez św. Franciszka Borgiasza.

Zmarł na malarię w wieku 18 l. Szczególna postać i wzór do naśladowania dla współczesnych nastolatków Temu świętemu przypisywano zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem w 1621.

Został zaliczony w poczet świętych przez papieża Benedykta XIII w roku 1726, a ogłoszony przez św. Jana XXIII patronem polskiej młodzieży.

Ks. Janusz Cegłowski tak pięknie pisze o naszym Patronie:

„Nie dał się zwieść mirażowi kariery, bogatego i wygodnego życia, przyszłości zabezpieczonej majątkiem rodziców. Miał odwagę przeciwstawić się panującym modom na życie. Nie chciał tylko wypełniać żołądka, imponować strojami, uczynić z życia jednej wielkiej rozrywki.

Niesamowicie gwałtownie zrozumiał te wszystkie złudzenia, za którymi często biegniemy, przeskoczył je, odkrył głębię, którą każdy z nas posiada, a która często przez całe życie jest w stanie uśpienia. Miał swoją klasę, styl. Był silną osobowością. Umiał przeciwstawić się naciskom grupy, być sobą, być wolnym. Jest to szalenie trudne, zwłaszcza w młodzieńczym wieku. Żył z pasją. To siła zakochania.

To nie był młodzieniaszek, który nie wie, po co żyje, jest znudzony i apatyczny, żądający od innych, a nie dający nic z siebie. Swą porywającą miłość młodzieńczą skierował do Boga. Nie miał czasu w eksperymenty w poszukiwaniu szczęścia. On wiedział, iż ten świat nie zaspokoi jego tęsknot, iż prędzej czy później poczułby się oszukany lub zawiedziony. Uwierzył w miłość Boga do niego i całym sobą Bogu odpowiedział. Miał pewnie świadomość, iż charakter - to nie tylko sprawa dziedziczenia cech po przodkach, nie tylko wpływ środowiska, ale to również praca nad jego kształtowaniem. Stawać się dojrzałym człowiekiem - to podjąć trud rozwoju. Nie był mięczakiem, który mówi: taki już jestem, a zło usprawiedliwia słabością, obwinia innych, oskarża warunki, historię... Był czujnym ogrodnikiem wyrywającym chwasty słabości i grzechu, aby wyrosły piękne kwiaty i owoce. Młodość dla niego to była świadomość możliwości cudownego wzrostu, to rozpoznanie rzeźby, która ma się wyłonić ze wspaniałej bryły marmuru, to decyzja na to, komu zaufam i kto będzie moim Mistrzem. A jeżeli zajdzie potrzeba, to post i modlitwa...” (s. 6-7).

Cyprian Kamil Norwid, urzeczony postacią świętego Stanisława Kostki, napisał ten wiersz:

A ty się odważ!

A ty się odważ świętym stanąć Pana
A ty się odważ stanąć jeden sam
Być świętym – to nie zlękły powstać z wschodem
To ogromnym być, przytomnym być!

Krocz – jasny, uśmiechnięty,
Na twarzy ten Chrystusa rys
Miłość
Święty aż po krzyż – przez krzyż – na krzyż!
Ty się wahasz? Ty się cofasz?
Ty się odważ świętym być!

Idź do oryginalnego materiału