Mimo iż radio w znanej nam w tej chwili postaci istnieje od początku XX w., jego światowy dzień ustanowiono po raz pierwszy w Hiszpanii dopiero w 2011 roku. Obchodzenie Światowego Dnia Radia ma na celu promowanie tego rodzaju mediów i podkreślenie ich wartości we współczesnej historii.
Jedną z pierwszych transmisji ludzkiego głosu na świecie zademonstrowano w Sao Paulo w 1901 roku. W Polsce jednym z pierwszych i cenniejszych nagrań radiowych jest głos marszałka Józefa Piłsudskiego, zarejestrowany w 1925 roku na gramofonie akustycznym, wówczas jednym z najnowocześniejszych urządzeń do utrwalania i odtwarzania głosu:
Radio to medium, które w ostatnich latach dosyć mocno ewoluowało. Przykładem tego jesteśmy my, Radio Fiat. Jak wygląda radio dziś, czym ono jest — tłumaczy Aleksandra Mieczyńska, dyrektor Radia Fiat:
Poza Światowym Dniem Radia obchodzonym 13 lutego, w kalendarzu polskich wydarzeń mamy także Ogólnopolski Dzień Radia, obchodzony 11 kwietnia. To dobra okazja, by zapytać mieszkańców Częstochowy o to, czy słuchają radia, a także jakie są ich medialne preferencje:
Przy okazji Światowego Dnia Radia warto też wspomnieć, iż Radio Fiat w tym roku obchodzi 34-lecie swojego istnienia. To za sprawą innego światowego wydarzenia, a mianowicie VI Światowych Dni Młodzieży. Jesteśmy jednym z pierwszych i najstarszych radiowych mediów w Częstochowie, jednym z nielicznych nadających lokalny program na żywo.