11 rzeczy, które warto wiedzieć o filmie Martina Scorsese „The Saints”

2 miesięcy temu

Film Martina Scorsese „The Saints” skupia się na życiu i duchowości świętych katolickich, podkreślając ich wpływ na współczesne życie i kulturę.

Scorsese inspirował się swoją wiarą katolicką oraz fascynacją postaciami świętych, co wpłynęło na kształtowanie fabuły.

Produkcja filmu była wyzwaniem, ale reżyser dążył do pokazania głębi duchowej w swoich bohaterach.

Czas czytania artykułu: około 3-4 minuty.

Źródło: Alyssa Murphy | National Catholic Register | 16 listopada 2024 |
Photo credit: Fox Nation
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

Po ogłoszeniu, iż nakręci film o życiu Jezusa, kontrowersyjny reżyser Martin Scorsese ukończył serial dokumentalny dla Fox Nation zatytułowany „The Saints”.

Omawiając projekt podczas prywatnego pokazu w Nowym Jorku 14 listopada, Scorsese powiedział, iż projekt ten jest owocem pomysłu, nad którym zastanawiał się od lat.

„Dorastałem praktycznie mieszkając w starej katedrze św. Patryka w centrum miasta i kontemplując, medytując nad tymi posągami, tymi świętymi, różnymi świętymi – i zastanawiając się nad ich historiami: Czym jest święty? Czy to coś nadludzkiego? Czy mogą osiągnąć coś łatwiej niż my, ponieważ jesteśmy ludźmi? I oczywiście zdaję sobie sprawę, iż nie. Chodzi o to, iż są ludźmi i iż są w nich aspekty, które możemy mieć jako dobry przykład do naśladowania lub do inspirowania nas”.

Ośmioodcinkowy projekt nagrodzonego Oscarem reżysera skupia się na życiu świętej Joanny d’Arc, świętego Franciszka z Asyżu, świętego Jana Chrzciciela, świętego Tomasza Becketa, świętej Marii Magdaleny, świętego Mojżesza Czarnego, świętego Sebastiana i świętego Maksymiliana Kolbe.

Stworzony przez Mattiego Leshema, który jest współzałożycielem firmy produkcyjnej specjalizującej się w historii Żydów i dialogu judeochrześcijańskim, oraz wyreżyserowany przez Elizabeth Chomko, która wychowała się jako katoliczka, „Martin Scorsese Presents: The Saints” został napisany przez Kenta Jonesa, który zna reżysera od lat. Scorsese opracował serię, ale także opowiada historie w sposób dydaktyczny, próbując opowiedzieć prawdziwą historię każdego świętego, z żywymi szczegółami i kontekstem historycznym.

Wow! Scorsese wraca do domu?

Większość filmów Scorsese albo bezpośrednio porusza tematy katolickie, albo dotyka kwestii związanych z cnotą i występkiem, ciemnością i przebaczeniem. Po obejrzeniu samego zwiastuna serialu arcybiskup Salvatore Cordileone zadał pytanie swoim obserwatorom w mediach społecznościowych: „Wow. Martin Scorsese… wraca do domu?”. Ale temat katolicyzmu zawsze był stały dla Scorsese, jak powiedział scenarzyście serialu w 2019 roku na temat przebaczenia: „Głębokie wrażenie katolicyzmu w bardzo młodym wieku jest czymś, do czego zawsze wracałem” – powiedział Jonesowi.

„Można czytać lub interesować się na wiele różnych sposobów. … Interesuje mnie to, jak ludzie postrzegają Boga lub postrzegają świat niematerialny – wszystkich ludzi, wszędzie. Ale moja droga zawsze wiodła przez katolicyzm”.

National Catholic Register, siostrzany partner informacyjny CNA, był w stanie obejrzeć dwa odcinki podczas specjalnego pokazu Fox Nation na Manhattanie, po którym odbyła się dyskusja panelowa, podczas której Scorsese omówił wiarę katolicką, swoje motywacje i dlaczego życie świętych jest ważne.

11 RZECZY, KTÓRE POWINNISMYWIEDZIEĆ O SERIALU:

  1. Martin Scorsese od dawna pragnął powołać do życia serial o świętych, jeszcze przed kontrowersyjnym „Ostatnim kuszeniem Chrystusa” czy swoim najnowszym filmem o wierze, „Milczeniem”. Ale długo oczekiwany projekt w końcu doszedł do skutku w tym roku. Scorsese wyjaśnił: „Być może fakt, iż istnieją święci, byli święci i przez cały czas są święci, jest czymś, co jest stracone dla naszego najnowszego pokolenia. Ponieważ nie żyjemy z nimi. Pomyśleliśmy więc, iż to dobra próba zrozumienia, czym jest wiara”.
  1. Scorsese odwiedził irlandzki zakon dominikanów w San Clemente w Rzymie w 2023 roku, aby zbadać kwestie wiary dla tej serii, a także filmy religijne, które ma w przygotowaniu. Produkcja „The Saints” zajęła w sumie siedem lat.
  1. Serial filmowy zawiera również materiały historyczne i zdjęcia z epoki, w której żył święty, zwłaszcza życie św. Maksymiliana Kolbego. Maksymiliana Kolbego. Film pokazuje, jak ksiądz opuszczał swój dom i jak wyglądało jego życie podczas nazistowskiej inwazji na Polskę w czasie II wojny światowej.
  1. Ze względu na treść i kontekst historii, w tym przemoc graficzną i krwawe szczegóły wojny, serial jest odpowiedni dla dorosłych odbiorców; nie jest przeznaczony dla dzieci. Życie św. Maksymiliana Kolbego pokazuje również nagość związaną z jego uwięzieniem w (niemieckim – dop. aut.) Auschwitz.
  1. Każdy odcinek kończy się dyskusją panelową z kontrowersyjnym księdzem jezuitą o. Jamesem Martinem, znanym z aktywizmu pro-LGBTQ w Kościele katolickim, wraz z poetką i autorką Mary Karr oraz pracownikiem Georgetown Paulem Elie.
  1. Serial przedstawia dokładne obrazy tego, jak wielu świętych zostało powołanych jako dzieci do swoich powołań. W otwierającej sekwencji o św. Kolbe jest on pokazany jako modlące się dziecko, podczas gdy Matka Boska ukazuje mu jedną rękę białą, a drugą czerwoną, reprezentującą męczeństwo.
  1. W odcinku o Joannie d’Arc nawiązano do jej dziewictwa i dwukrotnie pokazano widzom proces sprawdzania jej cnoty, który niektórzy mogą uznać za graficzny. Biorąc pod uwagę przeseksualizowaną naturę wielu filmów Scorsese, odniesienia są pokazane w subtelny i gustowny sposób. Historycznie rzecz biorąc, takie oceny miały miejsce.
  1. Portret Joanny d’Arc proszącej strażnika o zrobienie dla niej krzyża przed spaleniem na stosie jest dokładny. Scorsese pomija jednak słynną kwestię: „Podnieś wysoko krzyż, abym mogła go zobaczyć przez płomienie”.
  1. Podczas panelu 14 listopada Scorsese mówił o Dorothy Day, która jest w tej chwili uważana za świętą, wspominając czas, kiedy był w obecności sługi Bożej. „Była w naszym małym centrum młodzieżowym; ojciec Frank Principe kazał jej przyjść i porozmawiać. Wskazał na nią i powiedział: „Zobacz tę osobę; ona jest naprawdę dobra”. Dorastałem w centrum miasta. Teraz jest to bardzo elegancka okolica, ale kiedy tam byłem, było to bardzo przygnębiające miejsce. Catholic Worker było jedynym miejscem, które pamiętam, jeżeli chodzi o pomoc tym mężczyznom, niektórym kobietom, które umierały na ulicach”.
  1. Epizod o św. Maksymilianie Kolbe odnosi się do kontrowersyjnych treści dotyczących rzekomego antysemityzmu księdza, odnosząc się do małej sekty, którą wielu w tamtym czasie uważało za faktyczną, ale Jędrzej Giertych, autor książki „Zniesławienie świętego”, broni Maksymiliana, mówiąc: „Ojciec Kolbe z pewnością nie był wrogiem Żydów jako takich, a w szczególności nie był antysemitą 'rasowym’ czy 'zoologicznym’. Widział w Żydach dusze stworzone przez Boga, za które nieustannie się modlił i którym starał się pomagać, gdy byli w potrzebie”.
  1. W wywiadzie dla The New York Times w tym tygodniu, Scorsese został zapytany o to, jak w tej chwili wygląda jego życie w wierze i powiedział: „Czasami jestem praktykującym katolikiem. W tym momencie mój związek z nim to dialog, który prowadzę z niektórymi duchownymi i księżmi”.

Scorsese rozważa kilka projektów opartych na wierze i osobistych, ponieważ w niedzielę kończy 82 lata, w tym „Życie Jezusa”. Rozmawiając z The Los Angeles Times w styczniu po ukończeniu scenariusza, Scorsese powiedział, iż inspiracja do filmu pojawiła się w zeszłym roku po spotkaniu z papieżem Franciszkiem na konferencji „Global Aesthetics of the Catholic Imagination”, która zgromadziła artystów i twórców z całego świata. Po tym spotkaniu Scorsese powiedział: „Odpowiedziałem na apel papieża do artystów w jedyny znany mi sposób: wyobrażając sobie i pisząc scenariusz filmu o Jezusie”.


słowa kluczowe: Franciszek z Asyżu, Św. Maksymilian Kolbe, Św. Sebastian, Św. Jan Chrzciciel, Św. Tomasz Becket, Martin Scorsese. Święci, święty

Idź do oryginalnego materiału